ГАРЕВАЦ: ОДРЖАНА ТРИБИНА О СВЕТОЈ ЗЕМЉИ

У организацији Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, Светосавске омладинске заједнице Гаревац, Црквене општине Гаревац и Парохија гаревачких одржано је великопосно предавање на тему: ЈЕРУСАЛИМ ПОЧЕТАК... И НОВИ ПОЧЕТАК.

Сам празник Благовијести је почетак спасења рода људског, јер је архангел Гаврило најавио да ће Богородица родити Спаситеља свијета а тај догађај се десио у Светој Земљи.

Предавање је одржано 6. априла 2019. године, т.ј. уочи Благовијести, у светосавском дому поред храма Свете Петке Параскеве у Гаревцу послије вечерње службе.

На самом почетку мали дјечији црквени хор из Гаревца отпјевао је Богородице Дјево и Сини јарко сунце са Косова, после кога је координатор СОЗ-а протонамјесник Никола Горановић поздравио све присутне и најавио предавача.

Предавање је одржао хаџи Јован Илишковић, наше горе лист, који је родом из Слатине код Шамца, тренутно настањен у Београду. Он већ 18 година води свештенике и вјернике у Јерусалим и велике светиње Свете Земље, па је из свог великог искуства причао о Јерусалиму, о свом почетку како је кренуо у Свету Земљу, али и о Јерусалиму који је мјесто и почетак нас људи јер је Христов долазак почетак спасења које је Бог обећао још првоствореном човјеку Адаму. Пред крај предавања хаџи Јован је говорио о Новом Почетку који ми Православни чекамо, а то је долазак Христов, јер за нас који вјерујемо нема краја.

Ово предавање није било класично изношење информација о Јерусалиму и Светој Земљи, него су се у току предавања укључивали поједини људи-хаџије које је предавач прозивао у одређеном моменту да посвједоче своју вјеру и искуство које су понијели из Свете Земље, јер је већина њих доживјело неко чудо које им се десило. Сваки човјек који једном оде у Свету Земљу, поред жеље да се тамо поново врати, доживљава преображај и постаје другачији, т.ј. богатији за једно велико духовно искуство.

Предавању је присуствовао велики број вјерника, а светосавски дом је био мали да прими све  који су дошли да сазнају који је значај Јерусалима за нас православне хришћане.

свештеник Никола Горановић
координатоор СОЗ-а