ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ИДЕАЛ СВЕТОСТИ ЈЕ НАЈВЕЋИ ИДЕАЛ ЗА НАРОД И ЧОВЈЕКА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поручио је данас вјерницима да су светитељи живјећи у Христу успјели достићи светост.

„Идеал светости је највиши идеал који може бити пред човјеком и народом , да човјек достигне мјеру раста Божанске светости, јер је Бог свети и савршен“, поручио је Владика  Фотије у бесједи.

Епископ Фотије служио је свету архијерејску Литургију и освештао иконостас у храму Силаска Светог Духа на апостоле у Подгајевима у Федералној општини Живинице.

Народни посланик Вукота Говедарица присуствовао је Литургији и освећењу и нагласио да је Црква вијековно српско сабориште.

„Као што су се вијековима сабирали људи тако и данас у Подгајевима смо саборни у намјери да цркву чувамо  и будемо дио ње јер градећи храмове градимо сами себе и своју вјеру“, рекао је Говедарица новинарима.

Владика Фотије одликовао је орденом Краља Драгутина данашњег кума иконостаса Синишу Илића из Зворника и истакао да је данашњи скуп порука да народ родом са ових простора жели да се врати.

„Нисмо заборавили одакле смо кренули, јер наша обевеза је да радимо још више да би се обновиле куће и да би се Срби вратили на овај простор. Црква нас све окупља“, рекао је новинарима Илић.

Архијерејским похвалницама  за активно учешће у животу цркве у Подгајевима Владика Фотије одликовао је  Дражена Еркића из Матијевића и Драгомира Васића из Зворника.

Храм Силаска Светога Духа на Апостоле у Подгајевима изграђен је и освештан 1910. године. У протеклом рату храм је девастиран а од 2014. године кренула је сваобухватна обнова храма.

Парох живиничко-подгајевски-тузлански Милош Тришић рекао је да на подручју ове парохије која обухвата општине Живинице и Бановиће остало је десетине повратника Срба који живе у веома тешким условима.

Младен Василић
Координатор за односе са јавношћу - Општина Угљевик