Света Архијерејска Литургија и рукоположење у Братунцу

Дана 14.08.2018. године, на дан успомене Светих мученика Макавеја, у храму Успења Пресвете Богородице у Братунцу Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије, уз саслужење игумана манастира Сасе протосинђела Методија, протојереја-ставрофора Драгана Секулића из Љубовије, протојереја Небојше Миловановића из Лознице и протојереја Горана Милинковића из Бајине Баште.

Тешко је говорити о мучеништву, јер је мучеништво највећи подвиг у Цркви. Мученик пролива крв своју за Христа и своје ближње. Тако су и Свети мученици Макавеји, које данас прослављамо, стављени на испит да ли да се поклоне боговима паганским или да остану у вери Јединог Истинитог Бога. Оставши верни Једином Богу сви су пострадали и постали праслика свих хришћана које до данашњих дана гоне, муче и убијају. Бити хришћанин често значи бити мученик – рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

На Литургији,којој је присуствовао велики број вјерника, у чин ђакона рукоположен је дипломирани теолог Дејан Ђуричић из Реповца (Братунац).

Након Литургије услиједио је опход око храма и освећење Макавејског тамјана.

Уочи празника, протојереј-ставрофор Јадранко Стојановић из Копривне, протојереј Ненад Ђурић из Кравице и протонамесник Митар Млађеновић из Обарске, служили су празнично вечерње са петохљебницом.

СВЕТИ МУЧЕНИЦИ МАКАВЕЈИ БРАТУНАЦ РУКОПОЛОЖЕЊЕ