Епископ Фотије служио у манастиру Дуга Њива

У девету недјељу по Духовима, 29. јула 2018. на дан успомене Свештеномученика Атиногена епископа Севастијског и Свете мученице Јулије девице, у манастиру Дуга Њива на Требави, Његово Преосвештенство г. Фотије, Епископ зворничко-тузлански, служио је прву Свету Литургију у овој светој обитељи и одржао већ традиционални Илиндански сабор (у недјељу пред Илиндан).

Са Преосвећеним Владиком Фотијем саслуживали су: архимандрит Нектарије (Тешић), протојереји-ставрофори  Мирко Јокић и Перо Танацковић, јереј Дарко Кујунџић и протођакон Богдан Стјепановић.

Испред манастирског саборног храма Светог  кнеза Лазара, Преосвећеног Владику Фотија добродошлицом је поздравио јеромонах Павле Тица, сабрат и намјесник манастира.

У својој бесједи Преосвећени је говорио о вјери и ревности за Бога Светог пророка Илије, ревности која је овог Пророка истакла међу пророцима и праведницима Старог Завјета.

Цео наш живот, и сви догађаји везани за њега, треба да се усмерава према светој Литургији. Данас смо служили Литургију, овде на Дугој Њиви, пресекли славски колач и присуствовали наступу културно-уметничког друштва. Сви ти догађаји су повезани и веома битни за очување бића нашег народа, како литургијског, тако и културног.

Манастири су духовни центри једнога краја, који својом молитвом преображавају тај крај. Они сабирају народ током целе године, а поготово о манастирским славама и саборима- рекао је Владика Фотије.

Након Свете Литургије обављен је опход око светог храма и благословљени славско кољиво и колач са кумовима данашњег славља Драженом и Маријом Мандић, док се за следећу годину јавио да кумује Жарко Боројевић из Добриње (Модрича).

Након свега приређен је славски ручак за све свештенство, кумове и госте – поклонике ове свете обитељи.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА МАНАСТИР ДУГА ЊИВА ИГУМАН ПАВЛЕ ПРОБОЈ КОРИДОРА КОРИДОР ЖИВОТА ТРЕБАВА