СЛАВА ХРАМА ВАСКРСЕЊА ГОСПОДЊЕГ У ПОПОВИМА

Ученику у сумњи си наредио да те додирне и још му рекао: Увери се сасвим па иди и више не сумњај.
(Цветни триод)

У другу недељу по Пасхи, поново празнујемо Христово Васкрсење и светог апостола Томе додиром уверавање.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију у храму Васкрсења Христовог у селу Попови код Бијељине.

Црква у Поповима недјељу након Васкрса, Томину недјељу или тзв. недјељу Антипасхе уједно прославља и као своју храмовну славу.

Благодарећи Богу протонамјесник Срђан Радмановић, парох поповљански, захвалио се у име свих мјештана Епископу на данашњој очинској посјети.

По уласку у храм отпочело је ово молитвено сабрање у славу светлог Васкрсења Христовог, а у спомен и светог апостола Томе који не повјерова у Васкрсење док не видје и не додирну ране Христове. Тома је у име свих апостола и у име свих нас проверио реалност Васкрсења Христовог јер је своје прсте ставио на место где су биле ране од клинова. Тада је је свети апостол Тома изговорио исповедне речи 'Господ мој и Бог мој'. То су речи које и ми треба да изговоримо ако некада дођемо у искушење и сумњу, јер Васкрсење и победа над смрћу измиче људској логици рекао је Епископ Фотије на почетку своје данашње бесједе.

Данашње генерације су се мало 'умориле' јер је прошло две хиљаде година од ових догађаја. Али без обзира што наше генерације малаксавају у вери Христос Васкрсли је ту. Данас је био са нама као и онда са апостолима. Ми смо се причестили Телом и Крвљу Христовом исто као и свети апостоли. Дакле, нама се ништа мање не даје него светим апостолима, а то је васкрсли Христос. Проблем је што смо ми раслабљени јер нас време у коме живимо учи да комфор ставимо на прво место, истакао је владика Фотије.

Преосвећеном Епископу данас су саслуживали протојереј-ставрофор Горан Ненић, парох у храму Светог Георгија у Бијељини; протојереј-ставрофор Небојша Драшкић, парох Саборног храма у Бијељини; протојереј Радиша Јокић, парох у храму Светог Пантелејмона у Бијељини; протојереј-ставрофор Сретен Митровић, умировљени парох, а прозбе је произносио протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Љепоти богослужења допринијеле су и парохијанке које иначе редовно поју за пјевницом, што су чиниле и данас.

Након трократног опхода око светог храма са крстом, литијама и иконама, Преосвећени Владика је освештао славске дарове и сломио крсни колач са овогодишњим кумом г. Јованом Тешићем из Попова. Кум за следећу годину је г. Александар Ерић, такође из Попова.

Као продужетак молитвеног сабрања уприличена је и трпеза љубави за све присутне.

НЕДЕЉА ТОМИНА НЕДЕЉА АНТИПАСХЕ ХРАМОВНА СЛАВА ПОПОВИ ХРАМОВНА СЛАВА