ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК: ТВОЈОЈ ТРПЕЗИ ПРИСТУПИВШИ СВИ СА СТРАХОМ

Тајној трпези приступивши сви са страхом, чистим душама хлеб примимо, остајући са Владиком, да видимо како умива ноге ученицима и брише убрусом, и чинимо као што смо видели, покоравајући се једни другима...јер сам Христос тако заповеди својим ученицима...но не послуша Јуда роб и варалица.
(Посни триод)

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На Свети и Велики Четвртак свети оци, који су добро уредили преузето од светих апостола, светих и божанских Јеванђеља, предали су нам да празнујемо четири догађаја: свето прање ногу ученицима, Тајну вечеру, тј. предавање страшних тајни нама, чудесну молитву и само издајство.

Сјећајући се тога дана и свих догађаја који се тада збише, молитвом се припремајући да проживимо наредне дане туге и муке Христове, свих страдања које поднесе нас ради, Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије служио је свету Архијерејску Литургију у Храму светог Георгија у Бијељини.

Преосвећеном Епископу су саслуживали у Христовој оданости и братској љубави часни оци, протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински и страјешина храма; прото-ставрофор Горан Ненић, парох при Светогеоргијевском храму;  проте Цвико Мојић и Ристо Милановић, свештеници у мировини, протођакон Немања Спасојевић и ђакон Дарко Алексић.

Слушајући молитве и богослужбене пјесме које се читају на Велики Четвртак можемо примјетити, нарочито у прочитаном дијелу из пророштава Јеремијиних, како пророк созерцава непријатељство јудејских старјешина против Христа, види Његову кротост и незлобивост, са којима Он предаје Себе у руке безаконика: А ја, као јагње незлобно, вођено на клање, не разумех да против мене помислише мисао злу, гооворећи: дођите да убацимо дрво у хлеб његов и да га истребимо са земље живих, и да се име његово не помене више.

Празнујући установљења Свете тајне Евхаристије, на Литургији светог Василија Великог која се данас служи, поједине уобичајене богослужбене химне су замјењене појањем дијела молитве управо пред причешће, а који гласи:  Прими ме данас, Сине Божији, за причасника Тајне Вечере Твоје, јер нећу казати тајну непријатељима Твојим, нити ћу Ти дати целив као Јуда, већ као [покајани] разбојник исповедам Те: Помени ме, Господе, у Царству Твоме !

Све ово указује на заиста огромну оправданост да сви дани Страсне седмице испред свог имена носе додатак Велики, јер управо велике и највеће тајне се установише кроз велика и страшна страдања Христова.

По завршетку свете литургије Владика Фотије је подјелио нафору вјерном народу чиме је ово молитвено сабрање завршено, а у поподневним часовима у свим храмовима широм Епархије зворничко - тузланске биће служено бденије са читањем 12 Јеванђеља.

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК БИЈЕЉИНА