Епископ Фотије: СВЕТИ ВРАЧИ ИСЦЈЕЉИВАЛИ НАЈТЕЖЕ БОЛЕСТИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Бијељинска Болница "Свети врачеви" обиљежила је данас крсну славу Свете враче Козму и Дамјана.

Чин ломљења славског колача обавио је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије уз присуство кума славе, Марка Михајловића, директора ЗЕДП „Електро-Бијељина“.

У јутарњим сатима у Петропавловском храму у Бијељини служена је света Литургија на којој је, био присутан колектив љекара из бијељинске болнице, на челу са директором проф. др Златком Максимовићем.

Владика Фотије је у обраћању подсјетио да су Свети врачи Козма и Дамјан били љекари, али им је Бог на њихово знање додао још дар да могу да чине чудеса и да исцјељују најтеже болести.

„Ови светитељи су били лекари по занимању, али им је Бог на то њихово знање и дарове, додао још један посебан дар, а то је да могу да чине чудеса, да могу да чине оно што наука не може да учини и то је забележено у многим њиховим делима, што се преноси до дана данашњег. Много пута су кроз историју ови светитељи се јављали у сну, на јави, у болницама разним и исељивали су најтеже болести.''

Епископ Фотије је напоменуо да је Свето Писмо препуно свједочења како је Господ Исус Христос учинио многобројна чудеса, а говорећи о исцјелитељству посебно је истакао чудотворну богојављенску водицу.

''Господ наш Исус Христос је чинио многобројна чудеса. Зато не треба да се чудимо да у православној цркви се и данас дешавају чуда која су описана у јеванђељима“, поручио је епископ Фотије, те додао да сви треба да будемо јединствени – медицинари, институције и Црква, која богослужењем и молитвама окрепљује свој народ.

Директор Болнице Златко Максимовић рекао је да је слава прилика да се осврне на све шта је урађено током годину дана, те навео како је набављена нова опрема и покренуте процедуре, али да су најважнији ресусрс ове здравствене установе њени запослени и сарадници.

"Ова кућа има 200 љекара, више од 100 специјалиста, више од 20 субспецијалиста, око 60 љекара на специјализацији", рекао је Максимовић и додао да имају ангажованих и 16 универзитетских професора.

Он је навео да је бијељинска Болница, као друштвено-одговорна установа, увела и еколошко гријање, као и ЛЕД расвјету.

Директор Максимовић је даровао епископу Фотију икону светог Нектарија Егинског великог чудотоворца у православној цркви.

Професор доктор Небојша Тасић са Института за кардиоваскуларне болести Дедиње напоменуо је да Свети врачи Козма и Дамјан имају велики значај, не само за љекаре, него за све здравствене раднике.

"Љекари када заврше факултет полажу Хипократову заклетву, али Свети Козма и Дамјан указују нам на моралност, етичност, пре свега на пожртвовање лекарске професије. То се посебно видело за време пандемије ковид 19", рекао је Тасић.

Како је истакао Тасић, бијељинска Болница је у протеклом периоду показала, поготово од када је на челу проф. др Златко Максимовић, да је добра организација и бесреберничка душа љекара помогла да се очување здравља стави на прво мјесто.

На данашњој свечаности у Болници, једногласном раније донесеном одлуком, за свој рад награђен је љекар Здравко Матковић, начелник Одјељења за хируршке гране.

Текст: Срна
Фото: Епархија зворничко-тузланска