Епископ Фотије: СИЛА КРСТА ЈЕ НЕПОБЕДИВА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Спаси Господе народ Свој и благослови наслеђе Своје, даруј побједу свим Православним хришћанима над њиховим противницима и сачувај Крстом Твојим народ Твој!

Ово су ријечи које описују литургијско сабрање којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поводом славе храма Воздвижења Часнога Крста у Лончарима.

Епископа Фотија је испред храма са мноштвом народа дочекао протојереј-ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник брчански, у име проте Николе Пекића, старјешине храма пожељевши му срдачну добродошлицу.

- Данас смо чули одељак из јеванђеља који се чита и на Велики Петак. Увек кад празнујемо Крст Христов сећамо се Његовог страдања и распећа ради нас и ради спасења света. Чули смо каква се драма тог дана одиграла у Јерусалиму кад су старешине јудејске одлучили да разапну Христа јер нису могли да поднесу Његову љубав. Сва сила божанске љубави је у крсту Његовом, рекао је данас у својој бесједи Преосвећени владика Фотије и додао:

- Било је много великих људи у историји човечанства, али нико од њих није узео свој крст и страдао ради својих ученика. Зато је сила крста непобедива. У тајни крста се крије тајна васкрсења. Свако од нас мора да понесе свој лични крст који је наша лична страдања, искушења, болести и немоћи.

На предлог оца Николе, а по благослову владике Фотија, неколико парохијана је одликовано архијерејским граматама, а међу њима и Цвијетин Гајић, дугогодишњи црквењак и предсједник Црквеног одбора у Лончарима.

На крају Свете Литургије учињен је литијски опход око храма, а по повратку у храм Епископ Фотије је освештао славске дарове и сломио славски колач са овогодишњим кумом г. Милошем Ристанићем из Лончара. За наредну годину кумство је преузео г. Јово Жигић из Марковић Поља.

Како то обичаји и налажу, кум је за све присутне припремио богату трпезу љубави, која је заиста продужетак молитвеног сабрања у храму.

ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА ХРАМОВНА СЛАВА ЛОНЧАРИ