Епископ Фотије: ПУСТИТЕ ДЕЦУ ДА ДОЛАЗЕ К МЕНИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недељу 15. по Духовима, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је Свету архијерејску литургију у Цапардама код Зворника.

Парох при храму, јереј Пајо Тришић је са мноштвом народа дочекао свог епископа јер је његов долазак велики благослов за ово мјесто и за народ.

Радост евхаристијске заједнице у храму свете великомученице Марине је данас још већа јер је владика Фотије је донио дио моштију управо ове велике угоднице Божије.

За појање у току Литургије били су задужени појци са Православног богословског факултета у Београду заједно са Етно групом ''Дар'' из Бањалуке на челу са Хилдом Хрекес, православном Сиријком.

У току свете Литургије велики број дјечице, али и старијих парохијана се причестио, што је показатељ какво је духовно стање на овој парохији.

На крају молитвеног сабрања, епископ Фотије је освештао нове тронове за честице моштију и икону свете Марине, а затим је упутио ријечи поуке вјерном народу.

Говорећи о духовном и богослужбеном животу, епископ Фотије је рекао:

Чули смо данас древно црквено појање, по старом православном напеву. Напеву који диже човека у небеса. То је свето православље. То је оно што нас води на гору Тавор да се преобразимо. Свака Литургија је прилика за наше мало преображење. Кад изађемо из наше куће оптерећени телесним, чак то не мора бити ни грехом, него једноставно земаљским оквирима који нас непрестано вуку ка земљи и гробу. Доласком на богослужење примамо благодат Духа Светог која нас враћа у живот и осећамо се, како кажу свети оци, лаганим као перце. Зато је битно да водимо духовни живот у цркви од малих ногу. Чим се деца крсте одмах треба да их доводимо у цркву да се причешћују. Није случајно речено у светом Јеванђељу: ''Пустите децу да долазе к мени'' (Мт, 19,14)

Након богонадахнуте бесједе, Преосвећени владика Фотије је уручио и архијерејске грамате истакнутим парохијанима и добротворима овог светог храма, а затим је извршен и литијски опход око цркве.

Напослетку владика Фотије је освештао славске дарове и сломио славски колач  са парохијанима, који су се ујединили и заједно организовали трпезу љубави за све присутне.

Епископ Фотије је као успомену на ову канонску посјету добио владичанску митру и инсигније као дар Црквене општине Цапарде и начелника општине Осмаци г. Радана Сарића.

ЦАПАРДЕ НАЧЕЛНИК РАДАН САРИЋ