Епископ Фотије: ВОДИ СЕ БИТКА ЗА ОЧУВАЊЕ ПОРОДИЦЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У четвртак 22. септембра када наша Српска Православна Црква врши молитвену успомену на Свете родитеље Јоакима и Ану који родише Пресвету Дјеву Марију, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у Дубници у храму посвећеном управо овим Божијим угодницима.

Данас  је тек неколико православних домова остало у Дубници код Калесије у Федералном дијелу Босне и Херцеговине. Махом су сви расељени по околним мјестима у Републици Срспкој, али овај храм се сматра својеврсним матичним храмом будући да је некада био једини храм за сва околна села, а данас готово сва та села имају своје храмове и ти храмови некако су се родили из овог који је данас прославио немали јубилеј, 110 година од освећења.

Данас празнујемо Јоакима и Ану, свете родитеље Богородице Дјеве, а управо ових дана се води битка за очување породице код нас православних хришћана. Не само код нас у Републици Српској и Србији, него и у Грчкој, Русији и свуда где живе православни хришћани. Запад је нажалост, добро знате, одавно прихаватио једну телесну философију. Философију овога света и греха, и та философија даје своје плодове.Негативне плодове. Са друге стране Православна црква нас позива да чувамо традиционалну породицу, онако како је Бог благословио још у рају прве људе – Адама и Еву, поручио је Преосвећни владика Фотије у својој бесједи.

Вјерни народ који потиче са ове парохије окупио се данас у великом броју и дочекао радосно свог епископа заједно са својим парохом протонамјесником Мићом Бабићем.

Епископу Фотију су саслуживали у Христовој оданости и братској љубави: архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј-ставрофор Митар Тешић, парох при Саборном храму у Бијељини; протојереј-ставрофор Славенко Томић, парох при Старој цркви у Зворнику; протојереј-ставрофор Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански и парох при Катедралном храма у Тузли; протонамјесник  Спасоја Радовановић, парох у Лопарама; јереј Пајо Тришић, парох у Цапарадама и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

За благољепно појање на Литургији били су задужени хористи из хора ''Свети Срби светитељи" из Бање Ковиљаче.

Након Свете Литургије учињен је литијски опход око храма, а затим је Владика освештао славске дарове и сломио славски колач са овогодишњим кумовима, браћом, Вељком и Маринком Гајићем. Кумство за следећу годину је преузео господин Саво Ерић.

На крају молитвеног дјела је и освештан реновиран светосавски дом у порти храма, а затим је и уприличена трпеза љубави за све присутне.

СВЕТИ ЈОАКИМ И АНА ХРАМОВНА СЛАВА ОСМАЦИ ДУБНИЦА