ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЛУЖИО ПАРАСТОС ЗА СВЕ НЕВИНО ПОСТРАДАЛЕ У БУКВИКУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У сриједу 14.09.2022 године молитвено је обиљежено сјећање на 85 жртава Одбрамбено-отаџбинског рата у мјесту Буквик.

Као и Свети мученици Јасеновачки и народ Буковачко-Буквичке регије је многострадални. У последњем српском страдању, на данашњи дан прије 30 година, биљежимо 74 цивила, махом старих и немоћних ,као и 11 војних жртава. Око 2700 људи је било у логорима, имовина попаљена, уништена, а и дан данас се траже тијела појединих особа да се достојанствено сахране.

У спомен на све пострадале Његово Преосвештество епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је у капели посвећеној Новомученицима јасеновачким парастос свим невиним жртвама уз саслужење многобројног свештенства брчанског намјесништва.

''Помолили смо се Богу за наше страдале јунаке у Буквику. Они су међу 30.000 људи који су пострадали за Републику Српску да би ми данас могли слободно овде да живимо. Наш је завет да се сећамо њихове жртве'' , рекао је владика Фотије у својој бесједи.

Буквичани не желе да се жртве забораве, тако да су и спремили пригодан програм након парастоса под називом "Буквик - да се не заборави".

Ми као вјерни народ, опраштамо, али не заборављамо наше претке, којих се молитвено сјећамо на свакој Светој Литургији и молимо се Свеблагом Господу да их настани тамо гдје праведници почивају!

"Нису они мртви то нек друге лажу, ено их у Буквику, држе небеску стражу!

Бог душу да им прости и да им подари Небеско Царство!

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПАРАСТОС ПОРЕБРИЦЕ БУКВИК СТРАДАЊЕ СРБА