ПРОСЛАВЉЕНА КРСНА СЛАВА ЗВОРНИКА

Владика је у бесједи пожелио грађанима Зворника да их Бог благослови, да их сачува од болести и свих изазова те да сви људи у љубави живе једни са другима.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Ломљењем славског колача на платоу испред Народне библиотеке у Зворнику вечерас је обиљежена крсна слава града, Света Петка Трнова.

Претходно је јутрос служена света литургија у Храму рођења Светог Јована Претече и Крститеља, одакле је кренула литија градским улицама до Централног спомен обиљежја, гдје је служен помен за 1080 погинулих бораца Војске Републике Српске погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Литију су предводили Епископ зворничко-тузлански Фотије и градоначелник Зворника Зоран Стевановић.

Својим присуством литију су украсили чланови више културно-умјетничких друштава, полиције, комуналне полиције, дома здравља-хитне службе, болнице, ватрогасне јединице и многи други.

- Молим се да Господ благослови град Зворник да не буде у њему земљотреса, поплаве, пожара, најезде туђинаца или било какве друге неприлике. Исто тако се молимо да у њему нема вируса него да буде здрав град. А најбитније је да људи међусобно живе у миру и љубави у овом граду јер томе нас учи наша света Црква и православна вера.

- Чувајмо нашу дјецу у православној вјери, учите их светосавској философији живота, да поштују своје родитеље, старије. Тој етици их треба учити јер тај пут води добром и благословеном животу. Долазе нам „усрећитељи“ са Запада који говоре да ми не знамо ништа, а они долазе да нас „просвете“ и науче нас њиховим ругобним животима. Законима гријеха хоће да нас просвете. Зато ми имамо своју цркву, писмо, језик, духовност, то је пут Светог Саве и тим путем треба да идемо. Они нека живе како хоће, али оно што није Богом благословено није прави пут – истакао је владика Фотије.

- Ако сам посвађан са свима то значи да у мени постоји неки духовни проблем. Сви морамо на првом месту гледати своје понашање. Да ли се ја понашам као човек и хришћанин па тек онда да то тражим од других, поручио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузланске г. Фотије данас поводом градске славе у Зворнику.

Градоначелник Зворника Зоран Стевановић је, уз честитке суграђанима, истакао да је прослављање крсне славе, Свете Петке Трнове круна манифестације „Зворничко љето“ чији је циљ да се људи окупе.

​- На овај начин одржавамо традицију, наше саборовање, а присуство нашег преосвећеног владике даје на значају и нашем граду и нашој слави – поручио је Стевановић.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Текст: ИнфоБирач и Епархија зворничко-тузланска

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА ТРНОВА ПЕТКА ЛИТИЈА ЗВОРНИК ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗОРАН СТЕВАНОВИЋ