ИЛИНДАНСКИ САБОР КОД МАНАСТИРА ДУГА ЊИВА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У Недељу 7. по Духовима – Светих Отаца првих шест Васељенских Сабора, 31. јула, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у Манастиру Дуга Њива на Требави.

Манастир Дуга Њива је посвећен светом пророку Илији и традиционално прославља своју крсну славу у недељу уочи Илиндана.

Високопреподобни игуман Теофил, са братијом, је дочекао свог Епископа испред овог велелепног комплекса који је још увијек у изградњи, али то га не спречава да већ сада плијени својом љепотом.

Уз Преосвећеног Епископа Фотија који је предводио евхаристијско сабрање, саслуживали су архимандрит Симеон, игуман Манастира Бишња, јеромонах Иларион сабрат Манастира Осовица у Бањалучкој епархији, јеромонах Јелисеј сабрат Манастира Дуга Њива и протонамјесник Слађан Савић парох толишки, уз молитвено учешће свештеномонаха и свештеника како из наше епархије тако и из Бањалучке епархије.

Након Свете Литургије Епископ Фотије се обратио игуману Теофилу и сабраном вјерном народу: Благословено је доћи у ову свету обитељ монашку која се развија. Данас смо на малом входу дали благослов двојици искушеника да носе подраснике као символ искушеничког служења. Дај Боже да се ова света обитељ развије у једну лавру, како се то каже на Светој Гори Атонској.  Да има 30,50, па и до 100 монаха, као велики манастир Ватопед који има 120 монаха.

Даље је Преосвећени владика говорио о томе да ми, људи из света који смо уморни од свакодневних мука животних, долазимо у манастире и учимо од монаха шта значи оставити свет да би се задобило Царство небеско.

Дај Боже да имамо хиљадити део ревности светог пророка Илије. Да водимо свој народ путем спасења. Aко треба и преко 'црвеног мора', ако треба и кроз 'пустињу' али увек да будемо јединствени и заједно у молитви гледајући према Царству небеском, закључио је Епископ Фотије у својој бесједи.

По завршетку бесједе, учињен је литијски опход око светог храма са крстом, барјацима и иконама.

Затим су освештани славски дарови и сломљен славски колач са кумом славе, Тамаром Марковић из Јошаве, а припремљена је и трпеза љубави за присутне.

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ДУГА ЊИВА ИГУМАН ТЕОФИЛО