Епископ Фотије - У СМИРЕЊУ ГРАДИМО СПАСЕЊЕ

У 5. недељу Часног поста, која је посвећена светој Марији Египћанки, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у Становима код Добоја, у храму посвећеном Рођењу Светог Јована Крститеља.

Са великим бројем вјерника дочекао је свог епископа протојереј - ставрофор Петар Петровић који је четврту деценију на овој парохији и труди се на њиви Господњој, а плодови његовог трудбовања су итекако видљиви, јер његови парохијани нису само посјетиоци Свете Литургије, него и активни учесници на светим богослужењима будући да поју током читаве Литургије и Богу се моле, а на крају се и причесте Пречистим Даровима.

Његовом Преосвештенству су саслуживали свештеници из наше епархије, али и свештенство из околних епархија који су дошли у госте, будући да је на данашњем Сабрању било и рукоположење њиховог брата из школских дана, ђакона Небојше Недића, који је руком Преосвећеног Епископа Фотија рукоположен у свештени чин презвитера.

Епископ Фотије је у својој богонадахнутој бесједи упутио ријечи охрабрења новом пастиру на њиви Господњој који је ''данас прихватио крст свештенослужења у нашој Српској Православној Цркви. На почетку сваке свете архијерејске литургије чујемо речи 'Тако да се светли светлост Твоја пред људима, да виде добра дела Твоја'. Ми смо данас једно добро дело видели а то је рукоположење свештеника. Шта значе речи да се 'светли светлост ваша'? То значи да будемо људи светлога лика и добрих дела. И ми свештенослужитељи, као и сви остали, имамо одговорност да би људи у нама видели живога Христа. То је благослов данас новорукоположеном оцу Небојши.''

У наставку владика је, на основу данашњег јеванђелског одељка, рекао да се ''учимо смирењу једни према другима. Да не тражимо прва места, јер смиренима Бог даје благодат. Угледајмо се на Христа који је био послушан Оцу до страдања на Крсту. Исто тако, и ми да слушамо благослов Цркве и у смирењу да градимо своје спасење.''

На крају своје бесједе Епископ је похвалио и оца Петра и све вјернике који долазе редовно у свој свети храм и како је сам Епикоп рекао, види се да су једна здрава и јака духовна заједница.

По завршетку Свете Литургије, подјељена је нафора вјерницима, а затим је уприличена и трпеза љубави за све присутне.

Оно што је додатно уљепшало овај молитвени дан и сабрање, јесте и посјета епископа горњокарловачког г. Герасима, који је био у пролазу и свратио је да поздрави надлежног епископа зворничко - тузланског г. Фотија и сву присутну братију.

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТЕ МАРИЈЕ ЕГИПЋАНКЕ ГЛУВНА СВЕТА МАРИЈА ЕГИПЋАНКА РУКОПОЛОЖЕЊЕ СТАНОВИ