Епископ Фотије: ИСИХАЗАМ НА ДЕЛУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У сриједу 2. недеље Часног поста, 16.марта, у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Дервенти, свету архијерејску Литургију Пређеосвећених дарова, служио је Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије уз саслужење монаштва и свештенства епархије.

Данашњом службом владика Фотије је обновио прекинуту традицију служења у Дервенти, у Пачисту сриједу. Народ је био радостан што је њихов Епископ дошао у канонску посјету и у великом броју дочекао свога архијереја те молитвено и живо учествовао у светој Литургији.

Братство храма Успења Пресвете Богородице је појало за пјевницом и тиме допринело благољепију на Литургији.

У својој богонадахунтој бесједи владика Фотије је говорио сабраном народу о данашњем празнику и значају Пређеосвећене Литургије:  Данашњим, и сваким доласком на свету литургију, и причешћивањем светим тајнама Тела и Крви Христове показујемо да смо мистичко Тело Христово – Црква Божија. То је смисао нашег живота - ход ка Христу. Тежња да наша мисао буде христолика. Усмеравање себе ка једном циљу, а то је заједница са Богом. Зато је свака Литургија подвиг на том путу.

Говорећи о светитељима које наша света Црква прославља, владика је истакао да Црква на тај начин указује на значај њихових молитава за наш и народ као и за све православне.

Са тим у вези Епископ Фотије је нарочито поменуо Светог Григорија Паламу наглашавајући велики значај његове кратке молитве Господе Боже просветли моју таму указујући тиме на таму наше душе која се замрачује свакодневним трудбовањима злога а које се једино урушава и спречава јачањем непрекидне молитве у свакој ситуацији које нам живот налаже.

Идући на посао, на њиву, на испит морамо кретати са Боже помози, Господе Исусе Христе помилуј ме грешног, Господе просвети моју таму или Пресвета Богородице спаси нас. Са тим речима морамо започети свако добро дјело.

На крају Литургије епископ Фотије је подјелио нафору пристуном народу, а затим је уприличена је трпеза љубави за присутне.

Захвални за канонску посјету свом Епископу вјерници са свештенством Саборног храма у Дервенти желе свом Архијереју добро здравље и дуг живот - ДОЛГОДЕНСТВУЈ ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКО!

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ ПАЧИСТА СВЕТИ ГРИГОРИЈЕ ПАЛАМА ДЕРВЕНТА ЛИТУРГИЈА ПРЕЂЕОСВЕЋЕНИХ ДАРОВА