НЕДЕЉА БЛУДНОГ СИНА У ГЛАВИЧИЦАМА

У недељу блудног сина, 20. фебруара ове године, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у Главичицама у Угљевичко-јањском намјесништву.

Домаћин, протојереј Раде Танацковић, који је на ову парохију дошао прије неколико мјесеци, дочекао је свог надлежног архијереја са мноштвом вјерног народа и дјечице која редовно долазе у свој свети храм.

Епископу Фотију су саслуживали протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко - јањски; протојереј Раде Танацковић, парох главичички; протонамјесник Митар Млађеновић, парох 2. парохије великообарске; протођакон Немања Спасојевић и ђакон Младен Јовић.

Поздрављајући вјерни народ у цркви владика Фотије је исказао велику радост прије свега што је данас у Главичицима, у парохији у којој је служио своју прву литургију по устоличењу у трон епископа зворничко тузланских.

Бесједећи на тему данашње јеванђелске перикопе Преосвећени владика је нагласио да нам Недеља блудног сина шаље поуку о покајању: Ова јеванђелска прича о блудном сину нам говори о покајању, о покајању као путу  којим се човјек враћа Богу и враћа Цркви, враћа се заједници светих и враћа путу спасења - то је покајање. У животу свакодневном када хоћемо да провјеримо шта је то покајање, како се оно манифестује, можемо да видимо када неки човјек који је некако кренуо низбрдо, како се то у народу каже, одао се кафанском животу, коцки, знате када неко у народу каже да је пошао погрешним путем. И деси се неко чудо у животу тог човјека и он се врати себи и почне честито и добро да живи, постане узоран домаћин и комшија у селу, граду и људи кажу види шта се десило у души овог човјека, мора да се призвао себи и поново је нашао онај пут који је благословен.

У наставку Епископ је посебно нагласио да свако од нас треба добро да мисли о својим поступцима, али исто тако да пази и на своје мисли: Сви ми имамо и више него довољно разлога да кажемо 'Боже, сагреших небу и Теби'. Довољан је један дан или чак један час да згрешимо. Прихватим помисао: Јао, како бих средио оног злотвора! Прихвативши помисао осуде ја сам већ тада згрешио према њему и према Богу. Немам право да будем судија никоме и немам право да мрзим било кога.

У току Свете Литургије благољепију је доприносио и хор Свети краљ Владислав из Дворова. Хористи су својим гласовима, који су већ надалеко познати, заједно са свима нама, узносили молитве Богу кроз најљепше мелодије литургије.

На крају Литургије, исказујући радост што је велики број дјечице данас у храму као и што су се сва крштена дјеца, по благослову, причестила, наш архијереј је подијелио нафору свим вјерницима, као и слаткише дјеци, а затим се као наставак литургије уприличена и трпеза љубави за све присутне.

У току трпезе љубави, протојереј Раде, са својом породицом, даровао је Епископу Фотију икону Пресвете Мајке Божије и захвалио му се на канонској посјети и његовим светим молитвама.

Текст: Зоран Лукић

НЕДЕЉА БЛУДНОГ СИНА ГЛАВИЧИЦЕ