ТУЗЛА: ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ДОЧЕКАО ИКОНУ БОГОРОДИЦЕ МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦЕ

Фото: Марко Говедарица
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је данас, у недељу 17. по Духовима, Свету архијерејску литургију уз саслужење свештенства и монаштва из више епархија, поводом доласка копије иконе Богородице Млекопитатељнице у Саборну цркву у Тузли.

Обраћајући се вјерном народу у својој архипастирској бесједи Епископ Фотије је између осталог рекао:

''Ево великог и лепог дана када нас је Пресвета Богородица сабрала да се поклонимо њеној икони Млекопитатељници, копији која је стигла са Свете Горе. Као што сви знамо, ову икону је Свети Сава донео из Манастира светог Саве Освећеног у Палестини и данас се оригинална икона налази у келији испосници Светог Саве Српског у Кареји на Светој Гори. Из његове келије, по благослову Божијем, град Тузла је добио копију ове чудотворне иконе као велики благослов за његове житеље. Сад имамо заштитницу овога светог храма и читаве наше Епархије зворничко-тузланске, да долазимо овде и да се укрепљујемо.''

Владика Фотије је говорећи о прочитаном одељку из данашњег апостола рекао:

''Потребно је да сви будемо, као што нас је данас свети апостол Павле поучио, добри и врлински људи и то не само у етичком смислу, него врлински људи у Христу. Јер добрих људи има у свим религијама и учењима како је говорио свети старац Пајсије Светогорац, али нема светих људи. Светих људи има само у Православљу.''
Поводом обиљежавања 140 година од освећена Катедралног храма у Тузли Преосвећени се захвалио свим досадашњим и будућим донаторима.

''Благодарим свима који су се укључили у пројекат прославе 140 година Саборног храма у Тузли. Уз ову прославу имамо идеју и жељу да обновимо порту, Владичански двор и још понешто и надамо се да ћемо то успети да завршимо у догледно време.''

Икону Богородице Млекопитатељнице Катедралном храму у Тузли је даривао г. Драган Стевановић из Цириха родом са простора Епархије зворничко-тузланске, за шта га је Епископ Фотије одликовао орденом Светог краља Драгутина – монаха Теоктиста.

Архијерејским захвалницама одликовани су господа Душко Бојић, Светозар Остојић, Миодраг Стојановић, Велибор Ивановић и Владислав Живановић за доброту и љубав показану при украшавању Саборног храма.

Старјешина храма протојереј Милош Тришић, уручио је панагију Епископу Фотију са ликом Иконе Млекопитатељнице у спомен на данашњу канонску посјету.

Светој архијерејској итургији присуствовао и министар за иновације и технолошки развој у Влади Републике Србије г. Ненад Поповић, који је родом из Тузле, који је данас уручио братству храма икону блажене Матроне Московске.

Фото: Марко Говедарица

БОГОРОДИЦА МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦА ΓΑΛΑΚΤΟΤΡΟΦΟΎΣΑ ТУЗЛА ИГУМАН РАФАИЛО БОЉЕВИЋ МАНАСТИР ПОДМАИНЕ МИНИСТАР НЕНАД ПОПОВИЋ ОРДЕН ЧИН