ОБИЉЕЖЕН ЂУРЂЕВДАН СЛАВА ОПШТИНЕ ЛОПАРЕ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас Свету архијерејску литургију у Храму Покрова Пресвете Богородице у Лопарама. Епископ је поводом крсне славе општине Светог Великомученика Георгија – Ђурђевдана освјештао славско жито и са начелником Лопара Радом Савићем,  општинским руководством и  вјерницима сломио славски колач.

Домаћин протојереј-ставрофор Стево Јовић, парох први мачковачки и лопарски као и архијерејски намјесник тузлански,  заједно са својим сабратом протојерејом-ставрофором Драгомиром Лазаревићем, парохом другим мачковачким, дочекао је свог Епископа у радости, те су му саслуживали на Светој архијерејској литургији, заједно са ђаконима Николом Чекетићем, парохијским ђаконом при овом храму и ђаконом Немањом Спасојевићем.

Упућујући честитке поводом Дана и крсне славе општине Епископ Фотије је подсјетио на мучеништво и страдање Светог Георгија и нагласио значај очувања вјере православне у српском народу.

Преосвећени владика је истакао да је њему овај светитељ и угодник Божији близак души, што се осјетило у молитвама које је узносио наш пастир као и у ријечима бесједе која је била надахнута личним молитвеним искуством Епископа са Светим Георгијем, јер је имао благослов да држи у својим рукама његове цјелебне и нетљене мошти приликом посјете мјестима која су значајна у житију Побједоносца и Великомученика Георгија.
“Његово житије је као и житије сваког мученика пострадалог за вјеру Христову, али оно житије после смрти то је оно што разликује Светог Георгија од осталих мученика“ – говори епископ Фотије напомињући сва чуда, исјцељења и оздрављења, јављања Светог Георгија вјерном народу хришћанском.

Епископ Фотије је похвалио уређеност храма, а поготово црквене порте говорећи да је и то показатељ једног труда и рада, како свештенства тако и вјерног народа.

Потом је намјесник тузлански, протојереј-ставрофор Стево Јовић са свештенством служио помен за 242 погинула погинула борца Војске Републике Српске, у протеклом Одбрамбено отаџбинском рату, испред споменика „Јунацима Мајевице“ у Лопарама.

Честитајући становништву општине славу  Светог Великомученика Георгија и свима који га славе као своју породичну славу, начелник општине Радо Савић је пожелио да Ђурђевдан и сви наредни дани прођу у здрављу, срећи и напретку.

„Између два Ђурђевдана наша општина је имала изазов који имамо сви, а то је борба са корона вирусом и могу  рећи  да је наш Дом здравља дао огромне напоре да број заражених у нашој локалној заједници не буде велики“, рекао је Савић и изразио наду да ће се борба са вирусом ускоро завршити.

Он је рекао да се посебно поноси мајевичком дијаспором која наставља да улаже у родни крај и упутио позив свима да, уз поштовање мјера које тада буду на снази, дођу на Дане дијаспоре крајем јула ове године.

Ристо Радић, предсједник Општинске борачке организације је рекао да је крсна слава општине добар повод  да се ода почаст погинулим борцима и истакао да је ова локална заједница платила високу цијену у протеклом Одбрамбено-отаџбинском јер су 242 борца погинула на бранику отаџбине, а преко осам стотина је теже и лакше рањено.

КРСНА СЛАВА СЛАВА ОПШТИНЕ СВЕТИ ГЕОРГИЈЕ ЂУРЂЕВДАН ЛОПАРЕ:РАДО САВИЋ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊЕ