ОСВЕЋЕЊЕ ИКОНОСТАСА И ТЕМЕЉА СВЕТОСАВСКОГ ДОМА У ОСОЈНИЦИ

У двадесету недјељу по Духовима Његово Преосвештенство Епископ Фотије служио је Свету архијерејску Литургију у храму Преподобног Сисоја Великог у озренском селу Осојници, на парохији стријежевачкој

Заједно са својом окупљеном паством протонамјесник Жељко Анђелић је дочекао Владику Фотија те му пожелио  добродошлицу на ову парохију.

На светој Литургији Владици су саслуживали протојереј-ставрофор Мирко Николић, архијерејски намјесник добојски, протојереј-ставрофор Мирослав Живковић, протојереј-ставрофор Душко Недић, протонамјесници Жељко Анђелић и Раде Танацковић и протођакон Славољуб Милошевић.

У току литургије владика је одликовао достојне протонамјеснике Жељку Анђелића и Радета Танацковића свештеним чином протојереја.

''Духовници и велики подвижници нашега времена на Светој Гори и другим манастирима и широм православља говоре да су три ствари врло битне за данашњег човека. Прво да исповедамо и да држимо свету православну веру. Да је чувамо, јер је мноштво вера на свету. Постоје стотине и стотине различитих религија на свету, али само се једна зова православна. И ми је чувамо, у њој живимо по православном предању, и треба да га чувамо, браћо и сестре, управо не мењајући ништа. Наша православна црква две хиљаде година није ништа променила у догматима наше православне хришћанске вере. Сачували смо јеванђелску апостолску веру до дана данашњег. То је заиста велики благослов и, слободно можемо рећи, подвиг'' рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

Овом приликом Владика је извршио освећење иконостаса те благословио и осветио темеље новоподигнутог светосавског дома у овој парохији.

За кумове иконостаса изабрани су господа Миленко Митровић, Младенко Лазић, хаџи Ђорђо Марић те Душко и Елена Милановић.

За кумове темеља светосавског дома изабрани су господин Борис Јеринић, градоначелник Добоја, господин Илија Јосиповић и господин Игор Петровић.

Такође додјељене су Архијерејске грамате добротворима који су својим несебичним прилозима помогли и помажу овој парохији.

Након Литургије извршен је трократни опход око светог храма те је одслужен парастос свим погинулим борцима који су свој живот положили за одбрану отачаства.

ђакон Владо Мојевић

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ДОБОЈ СТРИЈЕЖЕВИЦА ОСОЈНИЦА БОРИС ЈЕРИНИЋ ОСВЕЋЕЊЕ ПРОТОЈЕРЕЈ