ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ - КРСНА СЛАВА ГРАДА ДОБОЈА

Епископ зворничко-тузлански Фотије, уз саслужење свештеника добојског намјесништва, поводом Преображења Господњег - славе града Добоја, освештао је данас реконструисани објекат Владичанског двора у добојском насељу Баре, у присуству српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика.

Као што су се око Господа сабрали ученици на Таворској гори како би видјели свјетолост Божанску, тако су се и у Добоју око епископа сабрали свештеници и вјерни народ како би заблагодарили Господу и примили Тијело и Крв Господњу.

Евхаристијским сабрањем у храму Светих апостола Петра и Павла у Добоју началствовао је првопастир Епархије зворничко-тузланске г. Фотије. Епископу су саслиживали свештеници архимандрит Симеон, настојатељ манастира Бишња, протојереј ставрофор Душко Недић, протојереј Дајан Трифуновић, протојереј Бранислав Стојановић, милешевска епархија , протонамјесник Ђорђе Стојисављевић, војни свештеник у Новом Саду,  протођакон Богдан Стјепановић и ђакони Владо Мојевић и Дејан Кнежевић.

У току Свете Литургије владика је у чин јереја рукоположио достојног ђакона Дејана Кнежевића из Добоја, а вјероучитеља из Руданке Небојшу Недића у свештени чин ђакона.

Велики број вјерног народа приступио је Светим Тајнама Христовим како би у себе примили Преображеног и Васкрслог Господа. Након Свете Литургије услиједио је тропратни опход око храма, а након тога Преосвећени Владика је освештао грожђе и призвао Божији благослов на све присутне.

Литургији су присуствовали представници локалне управе у ограниченом броју усљед превентивних мјера због вируса корона.

Додик, који је овогодишњи кум славе града Добоја – Преображења Господњег, поручио је да остаје посвећен Добоју и цијелој Републици Српској и да је крсна слава дан окупљања и анализирања онога што је учињено, као и завјетовања да ће бити настављен рад за добробит народа.

Градоначелник Добоја Борис Јеринић рекао је да је програм обиљежавања крсне славе града прилагођен препорукама и мјерама Републичког штаба за ванредне ситуације.

Јеринић је рекао да српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, присуством обиљежавању славе града, показује да је уз Добој и његове грађане.

Након завршене Литургије Епископ зворничко-тузлански Фотије, уз саслужење свештеника добојског намјесништва, освештао је данас реконструисани објекат Владичанског двора у добојском насељу Баре, у присуству српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и представника градских власти Града Добоја. Владичански двор реконструисан средствима Владе Српске и града Добоја.

Владика Фотије нагласио је да ће Владичански дом бити и мјесто са широм намјеном, те културни центар овог краја.

“Овај дом наш, данас освештани, каже да смо заједно, да смо јединствени и да црква непрестано ради на културном уздизању нашег српског православног народа. Да будемо као Свети Немањићи повезани, да будемо у симфонији са својом државом Републиком Српском”, истакао је владика Фотије.

Он је рекао да је српски народ историјски увијек био државотворни.

Додик је рекао да је објекат Владичанског дома реконструисан средствима Владе Српске и града Добоја од 500.000 КМ са циљем да буде мјесто окупљања ради очувања српског идентитета.

Након освештања Владичанског двора услиједило је премијерно приказивање документарног филма о овом објекту, а након тога и ломљење славског колача.

У скупштинској сали Града Добоја Преосвећени владика осветио је славско жито и славски колач. Молитвеном чину, поред домаћина, присуствовао је господин Милорад Додик који је и кум овогодишњег  славља, те малобројне званице будући да су поштоване мјере ради спречавања ширења вируса корона.

Свечаности ломљења славског колача присуствовали су и посланици у Народној скупштини Републике Српске са овог подручја Александар Суботић и Данијел Јошић, посланици у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Обрен Петровић и Сања Вулић, начелник Петрова Озрен Петковић, помоћник министра одбране БиХ Мирко Околић и остали гости.

У 20.30 часова предвиђен је концерт градског Српског-црквеног пјевачког друштва Богољубље, који ће бити одржан у порти Саборног спомен храма Рођења Пресвете Богородице.

Извор: РТРС и ђакон Владо Мојевић

ГРАДСКА СЛАВА ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ДОБОЈ ПРЕДСЕДНИК ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЛОРАД ДОДИК БОРИС ЈЕРИНИЋ