ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ДА ОВАЈ ГРАД БУДЕ БЛАГОСЛОВЕН И ДА ИДЕ НАПРЕД

Данас је слава града Бијељина. Ова светковина је украшена низом догађаја.
Служењем свете Литургије у цркви Светог Ђорђа, као и у другим градским црквама, почело је данас обиљежавање крсне славе града Бијељина - Светог Пантелејмона.

Након Литургије, Литија је прошла градским улицама.

Традиционално је обављено ломљење славског колача на платоу испред зграде Градске управе.

"Нека је срећан и благослов данашњи дан – градска слава свети великомученик Пантелејмон, велики исцелитељи и чудотворац. Желимо да се данашња слава прослави достојанствено и у духовној радости. Да овај град буде благословен и да иде напред. Желимо да људи у овом граду живе у миру и љубави. Ми као Црква смо ту да помажемо тај подвиг, да духовно водимо бригу о нашем народу да би ишао путем вере и спасења", рекао је Епископ зворничко-тузлански Фотије.

У славу Светог Пантелејмона и града Бијељина, епископ зворничко-тузлански Фотије написао је пјесму коју поклања Семберији.

ПАНТЕЛИНО

Пантелејмоне ти помози.

Епископ Фотије

Panteleimon`s

God, bless Bijeljina today.
May everything in the town
be white and bright,
may people be
joyful and merry,
may communion
and love prevail.
May the town be permeated
with zealous work,
and children`s laughter,
instead of questions
where and when.
May we be good
and foremost in everything,
may tears be shed
over brothers,
may we proudly bear
each other`s burdens.
May White Dove be
dedicated to
Saint Sava and Simeon,
and be our image,
pledge and pride.
May Saint Panteleimon
bless us,
may Bijeljina be
the peace town.
O, Saint Panteleimon,
help us live in unity and concord.

Bishop Photios

Славу града честитао је и градоначелник Бијељине.

"Желим да се захвалим свим гостима, братским пријатељским градовима, који су дошли да увеличају славље. Честитам славу свим грађанима Бијељине, да је проведу у здрављу, срећи, весељу и да им слава донесе мир и радост", поручио је градоначелник Бијељине Мићо Мићић.

Данашњим свечаностима присуствује велики број грађана Семберије и регије, а у гостима су и високи званичници. Кум славе је Марко Царевић из Будве. На свечаност су дошли и Мирко Шаровић, предсједник СДС-а и министар спољне трговине и економских односа у СМ, градоначелник Бањалуке Игор Радојичић,  градоначелник Новог Сада Милош Вучевић...

Уочи градске славе јуче је одата почаст погинулим борцима у одбрамбено-отаџбинском рату.

Вијенце и цвијеће на централни споменик положиле су делегације града Бијељине, гости из Србије, Црне Горе, Сјеверне Македоније, Русије, Словачке и Њамачке, представници институција Републике Српске и заједничких институција на нивоу БиХ, као и бројне организације проистекле из рата.

Уочи славе града јуче је одржан и пријем градоначелника Миће Мићића за представнике братских и партнерских градова, дипломатског кора и друге делегације на којем су пријатељи града свједочили о напретку Бијељине, те Пантелинско духовно вече.

Поводом заштитника града Светог Пантелејмона у Бијељину су пристигле и бројне честитке пријатељских и братских општина, а међу њима је на свечаности прочитана честитка српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика.

РТВБН/ЕПАРХИЈА ЗТ

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН ГРАДСКА СЛАВА ХРАМОВНА СЛАВА ЛИТИЈА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК