Архијерејска литургија Епископа Фотија у манастиру Папраћа

На дан 12. новембара 2017. године у недељу 23. по Духовима Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Благовештења у средњевјековној Немањићкој задужбини манастира Папраћа који данас прославља спомен свога ктитора Преподобног Теоктиста - краља Стефана Драгутина Немањића.

Преосвећеном Епископу саслуживали су Високопреподобни архимандрит Николај (Јовић), настојатељ ове свете обитељи, протојереј-ставрофор Стево Јовић, архијерејски намјесник тузлански, протонамјесници Драган Негић, парох цапардски и Жељко Божић, парох осмачки, уз саслужење протођакона Саше Милошевића.

У литургијској бесједи Епископ Фотије пожелео је срећан и благословен празник и ктиторску славу манастирском братству и вјерном народу, истакавши да је манастир Папраћа као задужбина светородне лозе Немањића заслужује заједно са манастиима Ловницом, Озреном и Тавном да постане духовни центар и расадник монаштва наше Богомспасаване Епархије зворничко-тузланске.

По завршетку литургијског сабрања извршен је трокрани опход око манастирског храма а затим је Епископ извршио чин резања славског колача са чланицама Кола српских сестара из Пелагићева које су кумовале на овај празнични дан овој светој обитељи.

Кумство за наредну годину прихватио је др Давор Видаковић из Добоја.

Како је ово уједно била и прва канонска посјета овој светињи владике Фотија од његовог увођења у трон Епископа зворничко-тузланских, владика је искористио вријеме послије молитвеног сабрања и за упознавање како са манастирским комплексом и радовима на његовом уређењу тако и са животом братства у манастиру и живота и рада манастирске парохије.

СВЕТИ КРАЉ ДРАГУТИН ПРЕПОДОБНИ ТЕОКТИСТ ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ПАПРАЋА