Слава храма у Пилици

У петак, 27.октобра текуће године, црквена општина и парохија пиличка свечано је и достојанствено прославила своју крсну славу и заштитницу Св. Петку Параскеву-Петковицу.
Уз присуство великог броја вјерника из Пилице, као и сусједногЛокања, те гостију из Корените, Богутова села и Пељава, као и Београда (који сваке године долазе аутобусом са Борком Симић, родом из Пилице), заиста је било част бити домаћин и Господу се помолити заједно са вјерним народом.
Свету Литургију служио је надлежни парох протонамјесник Дарко Перић и пензионисани прото-ставрофор Гавро Гајић, а пјевао је г. Бошко Којић (начелник урбанизма општине Зворник) са богословом Илијом Пантићем.
Након свете литургије приступило се избору дародаваца Часнога крста, барјака и икона, те је уз помоћ новопристиглих свештеника обављен трократни опход око храма и пререзан славски колач са кумовима славе ( резање славског колача извршио је протонамјесник Ненад Савић, парох главичички и прото Драженко Вукотић из сусједног Локања).
Кумови овогодишњег славља били су млади, честити и Цркви светој привржени супружници Младен и Славица Ристић из Доње Пилице, који су се потрудили да богатом славском трпезом почасте све госте. Важно је рећи да је дио славског колача тј.кумство за следећу годину преузео наш парохијанин Цвијетин Пантић, који вриједно, педантно и одговорно већ годинама служи народ храном о тужним и радосним приликама.
И ове године, након молитвеног дјела а прије славске трпезе, имали смо част и задовољство да присуствујемо културно-умјетничком програму КУД-а ,,Новонасеље"- Јања, који су, заиста, били наши посебни гости на слави, и то они најмлађи.
За вријеме славске трпезе у којој је учествовало око 300 душа пристигло нам је још гостију: прото Милан Миловановић, парох шепачко-брањевски као и о.Зоран Деспотовић из славног Текериша.
Такође, у току ручка уручена је захвалница кумовима славе за сву љубав и помоћ према Цркви (као и скромни и пригодни поклони) и захвалница уз скромне поклоне КУД-у ,, НовоНасеље" из Јање за сав до принос чувању обичаја и традиције у нашем народу.