Епископ Фотије: НЕ ОДРИЧЕМО СЕ СВЕТИЊА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Живимо у тешком времену, са много изазова и недаћа, али није све изгубљено, рекао је за БН телевизију Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије и нагласио да није суштина у висини прилога који човјек прилаже храму, него у љубави према цркви и Богу. Епископ Фотије је подвукао и да се Српска православна црква не одриче својих светиња на Косову и Метохији.

Неће бити промјене назива СПЦ и стварање босанске или хрватске православне цркве је искључено, наглашава епископ. Пећка патријаршија је сједиште СПЦ. Патријарх српски Иринеј често служи литургије на Косову и Метохији, али мора да буде присутан и у својој матичној митрополији Београдско-карловачкој, каже епископ Фотије.

"Једног се држимо, другог се не одричемо. Не одричемо се светиња на Косову", истакао је Фотије.

Црква наглашава да је потребно политичко јединство, а да ли се црква и држава могу одвојити?

"Не могу и не треба да се одвоје, али не треба да раде посао једни другима. Најбољи концепт је симфонија. Црква увијек наглашава да партије не треба да разједињују него да обједињују наш народ, иако им се то често не свиђа."

Народ носи тешко бреме на својим плећима, окован разним кризама, патњама и проблемима. Излаз треба да тражи у храму, пред иконом у дубокој молитви, али исто тако црква треба да буде мјесто гђе се Богу захваљује за све добро што се човјеку догоди.

"Није све изгубљено, живимо у тешким временима, живимо пред крај историје. Не треба да се плашимо, али треба да бјежимо у цркву. Када дође криза људи траже помоћ од надриљекара, јер су у фрустрацији и невољи, али треба нам црква."

Суштина није у висини прилога који човјек прилаже храму, него у љубави према Богу.

"Не да би куповали мјесто, достојанство, рејтинг. Пред Богом се купује мјесто чистотом срца и вјере."
Оаза вјере је на удару критика због раскоши.

"Чим неки свештеник направи преступ владика га ставља под забрану, ако епископ направи преступ онда га Сабор санкционише. Црква се бори с тим. Треба тражити бисере; ако их нађемо нећемо имати времена да се бавимо са оним непотребним".

Вијековима је црква била стуб око којег се народ окупљао, превазилазио проблеме и стварао живот. Данас се човјек повукао од храма, истакао је епископ Фотије за БН телевизију и нагласио да су велики изазови пред црквом и свештенством: то је борба да се човјек окрене светињи и тако изабере прави пут за своје спасење.

​БН телевизија

ИНТЕРВЈУ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ИНТЕРВЈУ КОСОВО И МЕТОХИЈА