Рожањ: Храмови су зборишта српског народа

Манастир у Рожњу, селу у федералној општини Сапна, у присуству великог броја вјерника обиљежио је крсну славу Светог пророка Јеремију, који се прославља 14. маја.

Обиљежавање манастирске славе почело је Светом Литургијом, а потом је преломљен славски колач, након чега је испред спомен-обиљежја у порти манастрира  служен парастос за 18 српских бораца из овог мајевичког села који су погинули у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.

Манастирска црква у Рожњу, задужбина краља Драгутина, разорена је доласком Османлија на просторе БиХ. За вријеме археолошких истраживања 1981. године у поду порушене цркве пронађена је гробница са посмртним остацима тројице монаха из непознатог периода.

Обнова ове светиње почела је 2008. године трудом и залагањем свештеника Зорана Р. Илића и Зорана С. Илића.

Протојереј-ставрофор Зоран Р. Илић рекао је новинарима  да су мошти монаха изложене у малом ковчегу у манастиру, а да се испред манастира налази гробница из 1942. године када су усташе брутално убиле 108 српске нејачи, од којих су многи живи запаљени.

"Оно што нису успјеле усташе у Другом свјетском рату довршили су припадници такозване Армије БиХ, тако да данас овдје нико не живи, јер су сви се иселили током Одбрамбено-отаџбинског рата", рекао је  Илић.

Протојереј-ставрофор Зоран С. Илић подсјетио је да је овај манастир био "жила куцавица" за мајевички крај, а да је у оквиру њега још у 13. вијеку радила манастирска школа.

Изградњу ове светиње помажу општина Лопаре и мјештани који су живјели у Рожњу.

Начелник општине Радо Савић, који је и предсједник грађевинског одбора за изградњу манастира рекао је да данашњим окупљањем  великог  броја вјерника  доказ да су српски храмови зборишта српског народа.

„Увјерен сам да ће манастирски конак, чија је градња почела, бити изграђен у што скорије вријеме“, рекао је Савић.

Он је позвао све људе добре воље да помогну завршетак манастирског комплекса јер ће ту бити духовни центар овог дијела Мајевице.

Младен Василић - Координатор за Односе са јавношћу општине Угљевик

СВЕТИ ПРОРОК ЈЕРЕМИЈА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР РОЖАЊ НАЧЕЛНИК РАДО САВИЋ