ШАМАЦ: САСТАНАК ПОВОДОМ ДАНА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА

Дана 15.9.2021.године поводом обиљежавања празника Дан српског јединства, слободе и националне заставе, у просторијама парохијског дома при храму Светог Великомученика Димитрија у Шамцу приређен је пријем представника српских чланова политичких странки Републике Српске.

Протонамјесник Ненад Тојић, архијерејски намјесник модричко-градачачки, као парох града Шамца у улози домаћина примио је уважене представнике политичких партија и са њима разговарао о актуелним темама везаним за овај дан.

Чланови скупа су једногласно изразили задовољство и привилегију овог сусрета и овог празника, јер он показује не само јединство српског народа на локалном, него на глобалном нивоу, дајући празничном карактеру не само државни него и васељенски смисао. Посебно су нагласили важност и улогу Српске православне цркве, која је српском народу увијек била оријентир исправног и узвишеног живота човјека, дајући Србима снагу да чине велика дјела чак и онда када времена нису била благонаклона. Наглашавајући и новоизгласане законе за очување српског језика и ћириличног писма, такође су се сложили да Црква представља битно мјесто очувања језика и писма, чему свједоче историјски записи од најранијих времена, још од времена Немањића и Светога Саве, времена образовних и преписивачких школа које су биле организоване унутар манастира и храмова. Званице су остатак разговора провеле у празничном духу и расположењу, уз сагласност да је ово важан искорак напријед у очувању српства и српског народа.

На подручју модричко-градачачког намјесништва на сам дан празника истакнуте су заставе тробојке на православним храмовима, које су виорећи се уз звукове црквених звона тачно у подне увеличале овај празник, дајући Србима широм наших простора прилику да подигну главе, чују и угледају, као слободни људи, да су уједињени у једном Богу и једном Српству.

ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА ШАМАЦ