ОБИЉЕЖЕНО 29 ГОДИНА ОД ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР"

Директан повод за акцију "Коридор живота" била је смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника.

У манастиру Светог Пророка Илије на Дугој Њиви 27. јуна 2021. године  обиљежена је двадесет девета годишњица пробоја Коридора којом је послије 42 дана прекинута копнено-ваздушна блокада, те спојени источни и западни дијелови Републике Српске и омогућена веза са Србијом.

Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица, у операцији "Коридор" погинуло је 877 припадника Војске Републике Српске, 15 припадника МУП-а Српске и 17 припадника МУП-а Републике Српске Крајине.

Операцију "Коридор"извеле су снаге 1. Крајишког корпуса, Источнобосанског корпуса и полиције Републике Српске Крајине, а командант операције био је тадашњи командант 1. Крајишког корпуса генерал Момир Талић.

Војна операција "Коридор 92" трајала је од 14. до 28. јуна на подручју Посавине и омогућила је спајање западних дијелова Српске и Републике Српске Крајине са остатком Српске и Србијом, а комплетна акција завршена је 6. октобра изласком српске војске на ријеку Саву.

Догађају су присуствовали највиши званичници Републике Српске:  Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, Премијер Радован Вишковић, Предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић,  градоначелник Добоја Борис Јеринић, начелник општине Модрича Јовица Радуловић, те остала господа званичници.

Свету Литургију служили су крстоносни протопрезвитери и архијерејски намјесници: добојски Мирко Николић, дервентски Радојица Ћетковић и модричко-градачачки Ненад Тојић, те протојереји-ставрофори Јадранко Стојановић и Мирко Јокић, затим новоизабрани настојатељ манастира Дуга Њива игуман Теофил, а поред њих и протојереј Бранко Цвјетковић, протонамјесник Стаменко Станковић и протонамјесник Немања Лукета.

Кумови ове године били су Радинка Јелушић и њена ћерка Споменка.

Након свете литургије положени су вјенци на споменик и одслужен је парастос.

Вијенце и цвијеће су положили предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија, премијер Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, министар енергетике и рударства Српске Петар Ђокић, те делегација Народне скупштине Републике Српске, као и српски представници у институцијама БиХ.

Пошту су палим српским борцима одали и представници Борачке организације Републике Српске, невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, Амбасаде Русије у БиХ, чланови Мото-групе "Ноћни вукови", начелници локалних заједница и бројни грађани.

На данашњем обиљежавању у Дугој Њиви представљена је и реплика униформе ВРС

На крају је одржан културно - умјетнички програм, те послужење и ручак за званице.

​Извор: РТРС

ВИДОВДАН МАНАСТИР ДУГА ЊИВА КОРИДОР ЖИВОТА ЖЕЉКА ЦВИЈАНОВИЋ РАДОВАН ВИШКОВИЋ ЗОРАН ТЕГЕЛТИЈА БОРИС ЈЕРИНИЋ ЈОВИЦА РАДУЛОВИЋ