УСНУО У ГОСПОДУ ИГУМАН НЕКТАРИЈЕ – НАСТОЈАТЕЉ МАНАСТИРА СВ. МАТРОНЕ У РИТЕШИЋУ

На празник Сабора 70 светих апостола, 17.јануара 2020. године, уснуо је у Господу игуман Нектарије (Радовановић), намјесник манастира Свете Матроне Московске у Ритешићу код Добоја.

Опијело ће служити Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије, уз саслужење монаштва и свештенства, у недјељу 19.јануара у 14 часова у храму Пресвете Тројице у Бољанићу гдје ће бити обављена и сахрана у порти храма.

Вјечан ти помен, блаженства достојан, оче Нектарије. Христос Васкрсе!

***

Игуман Нектарије (Радовановић) рођен је 16. октобра 1955. године у селу Шпионица (општина Сребреник) од оца Јована и мајке Цвије (рођ. Радић). Основну школу завршио је у родном мјесту, а Богословију „Света Три Јерарха“ у манастиру Крки од 1971. до 1976. године. Године 1980. одлази на школовање у Московску духовну академију Светог Сергија Радоњешског у Сергијев Посад. Крајем 1984. године одлази у Грчку на учење грчког језика и иконописања. У Грчкој борави до 1987. године. Одлуком Светог архијерејског синода Српске Православне Цркве од 1987. године постављен је за суплента Богословије ''Света Три Јерарха'' у манастиру Крка. У манастиру Крки као наставник богословије био је до пада Републике Српске Крајине 05. августа 1995. године, када је ова избјеглича богословија премјештена на Дивчибаре. На Дивчибарама предаје још годину дана (1995/96).

Замонашен је 27. августа 1977. године у манастиру Светог оца Николаја на Озрену. У чин јерођакона рукоположен је 07. октобра 1977. године у манастиру Тавни. Рукоположио га је Епископ шабачко-ваљевски Јован Велимировић, администратор Епархије зворничко-тузланске. У чин јеромонаха рукоположио га је исти епископ, 14. октобра 1977. године, у храму Покрова Пресвете Богородице у Ваљеву.

Године 1996. по благослову Епископа далматинског г. Лонгина упућен је у Епархију канадску. Прешао је 1999. године у свезу клира Епархије новограчаничке на Трећем језеру поред Чикага- САД. Од 2003. до 2012. године клирик је Епархије западно-америчке. Године 2012. прелази у свезу клира  Епархије  Шабачке,  а  2014.  године  прелази у свезу клира Епархије Ваљевске. Године 2015. благословом тадашњег Епископа зворничко-тузланског г. Хризостома примљен је у свезу клира Епархије зворничко-тузланске, и 18. августа 2015. године постављен за намјесника манастира Свете Матроне Московске у Ритешићу код Добоја.

У склопу својих посјетâ манастирима одмах по ступању у трон епископâ Зворничко-тузланских, Његово Преосвештенство Епископ Г.Фотије посјетио је 13.10.2017. и манастир Свете Матроне Московске у Ритешићу, гдје га је дочекао игуман Нектарије.