Издавачка кућа СИНАЈ: Фотијев сабор (НОВО)

Са благословом Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, Издавачка установа Епархије зворничко-тузланске ''СИНАЈ'' издала је књигу презвитера Филипа Зимариса Историјски, догматски и канонски значај Цариградског сабора (879-880).

Ријеч је о докторској дисертацији одбрањеној на Аристотеловом универзитету у Солуну 2000. године, а иза чијег квалитета је стао ауторитет Митрополита пергамског Јована Зизиуласа као ментора.

Књигу је са јелинског превела Лада Јагушт – Аккад.

С обзиром да је у богословској мисли наше помјесне цркве очигледан недостатак рецепције теолошког прегнућа Светог Фотија Великог, не треба сумњати да је њена појава у простору нашег богословља и наше културе истински празник и позив за свестранијим учешћем у промишљању питања са којима су се сусретали Оци IX  стољећа, а која су – особито у контексту екуменских изазова – актуелна и у наше вријеме.

''Задатак ове студије је према томе да тачно утврди еклисиолошки значај Сабора из 879-880. године, који је био значајан за Цркву, а у крајњој линији и за цео данашњи свет.

Ова студија је написана као мали допринос овом проблему са надом да ће постати повод за даље исцрпније студије о њему,  да би се тако овај Сабор уместо пуког историјског догађаја укоренио у свести и богословљу Цркве и постао познат и шире у свету не би ли допринео да православно богословље изврши свој велики задатак, јер, на крају крајева, као што је веома тачно написао блажене успомене Јован Мајендорф, 'једина успешна и сигурна будућност налази се у теологији,  а православно сведочење је често баш оно за чиме човечанство свесно или несвесно трага'. ''

презвитер Филип Зимарис