УРЕЂЕЊЕ ЦРКВЕНЕ ПОРТЕ У БЛАТНИЦИ

И ове 2022.год., као и претходних година, црквена порта у Блатници имала је неколико грађевинских инвестиција које су вриједне помена.

Имајући у виду да је у протеклих неколико година порта блатничког храма више пута уређивана са бехатон коцкама (бетонелама), каменим тротоарима, дренажним радовима, реновирањем Светосавског дома, украшавањем порте са чемпресима и цвијећем, те другим грађевинским подухватима, благословом Његовог Преосвештенства Епископа Господина Фотија, средином ове календарске године почело се са припремним радовима, како би се ауто – паркинг (710 м2) у црквеној порти асфалтирао. Након изведених припремних радова положена је асфалтна подлога, тако да је простор између Светосавског дома са једне и камене подзиде са друге стране, добио једну сасвим нову форму и цјелину.

На поменутој каменој подзиди дужине 110 м, која је у претходном периоду урађена, постављена је и лед расвјета, како би се цјелокупни ауто – паркинг освијетлио. Изнад подзиде, ливада која је у црквеном власништву искрчена је и на њој су посађене разне воћке, њих стотињак.

Упоредо са овим радовима у порти, поред споменика погинулим борцима блатничког краја, урађена је дјечија играоница са пратећим садржајем (кућице, клацкалице, љуљашке итд). Овај покретни мобилијар, учинио је да дјеца која су редовна на богослужењима, прије и после истих, своје вријеме проведу у оваквом простору и да се са једним потпуно новим угођајем врате својим домовима.

Треба истаћи и да сам простор око споменика је уређен. Изливени су тротоари око самог споменика, оивичени бетонским ивичњацима, постављене су клупе са металним постољем и дрвеним наслоњачима, постављена је ограда од нерђајућег челика око споменика, јарболи са заставама итд.

Поред споменика а испред храма, реновиран је и дотрајали љетниковац.

Горионик за свијеће је такође добио ново рухо. Стара посуда за паљење свијећа из средишњег дијела је уклоњена а постављене су нове двослојне лимене посуде уз зид са лименом заштитом. Испод ових посуда је урађено високо камено цокле, ради лакшег чишћења. Изнад горионика је живописана фреска посвећена Светој Тројици.

А када је сам храм у питању, посвећен светом великомученику кнезу Лазару косовском, у претходном периоду он је живописан и освештан, замијењени су стари и постављени нови алуминијумски прозори, урађено је сензорско гријање, под је патосиран гранитним каменом, у предулазу храма око и изнад улазних врата, постављене су мермерне плоче са ликовима Господа Исуса Христа, светих и анђела, а ове године храм је уљепшан и дрвеним стасидијама.

За све претходно учињено Управа храма у Блатници, прије свега благодари Богу, благословима Преосвећеног владике Фотија и свим приложницима који ову светињу и простор око ње учинише таквом да се можемо поносити. Слава Богу за све!

ОБНОВА БЛАТНИЦА