ПРАЗНИК СВЕТОГ СИСОЈА У ЧЕЛОПЕКУ

На дан када наша Света Црква прославља Светог Сисоја Великог у челопечким храму Свете великомученице Марине служена је Света литургија којом је началствовао протонамјесник Марко Данојловић парох дрињачки уз саслужење пароха челопечких.

Празнична и молитвена радост настављена је у послије подневним часовима. Ово је друга година како се у поподневним часовима на празник Светог Сисоја служи Акатист овом великом светитељу и чудотворцу, заштитнику мајки и дјеце а затим у крсном ходу и литијским молитвама, у част светитеља, а за здравље и спасење парохијана и њихових имања, пролази дијелом парохијских насеља. Ове године поред належних свештеника протојереја-ставрофора Драгише Томића и протојереја Драгана Негића учешћа у саслуживању на Акатисту и крсном ходу узео је свештеник Александар Петровић старјешина храма Светих Архангела у Вуковом Тршићу код Лознице, Епархија шабачка. У литији су ношене, честице моштију Светог преп. Сисоја и Свете великомуч. Марине, које се од маја мјесеца текуће године, са благословом Преосвећеног Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, чувају у челопечком храму и благослов су вјерном народу челопечких парохија.

У крсном ходу који је дуг пет километара ове године учествовало је више од три стотине вјерника наших парохија а посебна је радост велики број дјеце која су узела учешћа у литији. По повратку у храм извршен је чин резања славског колача а затим је услиједио културно-умјетнички програм у коме су се представила дјечица из насеља Челопека, Улица и Економије који похађају Музичку школу ,,Војин Комадина" из Зворника као и гуслари господа Петар Остојић и Недељко Јеврић. Најмлађој учесници литије, тромјесечној беби Јулијани Ђурић, у име свештенства и Организавионог одбора уручен је диптих са ликом Господа Исуса Христа и Пресвете Богородице.

Послужење за присутни народ припремили си чланови Организационог одбора уз свесрдну помоћ чланица Добротворне организације Тројеручица-пододбор Челопек/Цер, као и мајке наше парохијанке, које су се потрудиле да припреме разноврсно слатко послужење за све присутне.

Присутни су на крају приступили уз благослов свештеника поклоњену моштима великих угодника Божијих и чудотвораца Светог Сисоја и Свете Марине, узносећи своје молитве, преко светитеља, Господу за здравље и спасење себе и својих најмилијих.

протојереј Драган Негић

ПРЕПОДОБНИ СИСОЈЕ ВЕЛИКИ ЛИТИЈА ЧЕЛОПЕК