КАКО ЈЕ СВЕТИ ХРАМ САБРАО 1000 ЉУДИ У СЕЛУ БЕЗ ЖИТЕЉА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На празник Светог апостола Марка, празника који је у народу познатији као Марковдан, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у селу Језерâ у новоосвећеном храму Светог Марка.

Село Језерâ, у општини Теслић, током ратних дешавања у Одбрамбено-отаџбинском рату остало је без једног дијела својих становника који су животе усадили у темеље слободне, православне и поносне Републике Српске. Након тих догађаја у периоду рата, поред тога што су животи млади угашени, уништена је привреда и могућност развоја у овом селу те је велики број Језерана свој комад хљеба потражило у иностранству. Радећи и живећи у иностранству никада нису заборавили своје родно мјесто и прије непуне двије године дођоше једногласно до одлуке да наставе градњу храма у свом селу. Иначе, темеље храма у селу су започели 1992.године заједно са својим тадашњим свештеником протом Драганом Пејчићем.

На Марковдан, 2022.године, завршен и опремљен храм, освешта својом десницом архијереј зворничко-тузлански г. Фотије и посвети га Светом апостолу и јеванђелисти Марку. Епископу саслуживаше протојереј-ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки; протојереј-ставрофор Драган Пејчић, старјешина Саборног храма у Бијељини; јереј Тадија Никчевић, парох у Теслићу; протојереј-ставрофор Јово Лакић, свештеник у мировини; те протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Преосвећени владика Фотије је у својој бесједи више пута изразио немјериву радост што је данас урађено ово добро и богоугодно дјело.

- Чин великог освећења храма ја празник сам по себи, тако да данас поред Светог Марка славимо и освећење храма, које је један од најсвечанијих обреда и увијек је праћен великом радошћу.

Епископ Фотије се такође искрено и из срца захвалио свима онима који су помагали своју Цркву, који помажу и који ће помагати.

Ова црква која није тако мала завршена је у заиста кратком року што је само показатељ слоге и снаге православног народа Републике Српске.

На крају свете Литургије уручена је и архијерејска похвалница за Грађевински одбор ове цркве, јер су они, заједно са својим свештеником оцем Младеном Јурошевићем, изнијели велики терет на својим леђима.

Потом је извршен опход око храма, а народ је поносно понио крст, литије и иконе у опход и пјевајући молитве захвалности Богу, корачао је око свог светог храма у Језерима.

Благословом Епископа Фотија, прота Миладин је освештао и спомен плочу свим јунацима из Језера који су погинули, а чија се имена и дјела добро памте.

Кума данашњег освећења је Милка Ђукић која је једногласно одабрана од свих мјештана, будући да је у рату изгубила мужа и два сина.

Трпеза љубави је припремљена за 1000 људи и свако мјесто је било попуњено, а преко 300 људи је чекало испред још, што је наш Преосвећени Владика повезао са људским бићем рекавши:

Црква је срце села, а знамо да је срце центар човјека и кад срце ради и пумпа тада је и организам жив, дише и расте. Тако је и данас овдје наш свети храм центар и срце свих нас и надамо се да ће тако бити и убудуће и да ће можда неког ова изградња храма подстакнути да обнови и своју кућу и чешће долази у Језера.

Зоран Лукић

ОСВЕЋЕЊЕ СВЕТИ АПОСТОЛ МАРКО БЛАТНИЦА ЈЕЗЕРА