БОЖИЋНИ ПРАЗНИЦИ И ДАН РС У ДВОРОВИМА

Бадњидан, као и дочек најрадоснијег хришћанског празника – Рођења Господа и Спаса нашега Исуса Христа, свечано су прослављени у храму Светог великомученика Прокопија у Дворовима.

На вечерњој молитви окупио се велики број вјерника дворовске прве и друге парохије. Окупљеним вјерницима обратио се протојереј Joван Ивановић, честитајући празник, упутивши  ријечи поуке и позива на радост коју представља празник Рождества Христова.

Пред великим бројем вјерног народа, након вечерње молитве, наложен је бадњак, а у порти цркве у Дворовима услиједило је народно весеље.

Божићну литургију са почетком у 5.00 часова служио је старјешина храма Светог великомученика Прокопија протојереј Ненад Ђурић уз саслужење протојереја-ставрофора Милана Ивановића, протојереја Јована Ивановића и ђакона Лазара Илића. Такође, и на светој литургији присуствовао је велики број вјерника, који су након исповијести, приступили чаши тијела и крви Христове.

Прочитана је и божићна посланица Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија, у којој се позивамо на мир, међусобну љубав, измирење једних са другима и потребу заједништва јер како каже Патријарх српски: „Приђимо, дакле, једни другима пролазећи кроз смирење витлејемске пећине и осјетимо да се Син Божји родио не би ли нам показао да смо потребни једни другима, Бог човјеку и човјек Богу, пријатељ пријатељу и род роду, свако свакоме, јер једни без других не можемо!“

У цркви је подијељена у божићна чесница, дар господина Неђе Бојића из Братунца.

У чесници су се нашла и четири златника, дарови Црквене општине Дворови, фирме „Глобус“ и господина Миленка Зупур, породице Горана Стевановића и Славише Симојловића из Дворова.

Срећни добитници божићних златника су: Јована Ђука, Бланислав Божић, Радмила Поповић и Миле Барјактаревић.

Сједињени кроз Свету чашу, по завршетку Свете Литургије, вјерни народ се разишао својим кућама на традиционални божићни доручак.

Љепоти богослужења, током божићних празника, допринео је црквени хор "Свети краљ Владислав" из Дворова.

Према благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, а у организацији омладине Мјесне заједнице Дворови, организована је прослава Дана Републике Српске.

Уочи празника Светог првомученика и архиђакона Стефана служено је вечерње богослужење у цркви препуној омладине. Вечерње богослужење служио је протојереј-ставрофор Јово Бановић, парох новодворовски уз саслужење протојереја Јована Ивановића.

По завршетку вечерње службе присутнима се обратио протојереј Јован Ивановић честитајући празник и поредећи мученичку смрт Светог првомученика и архиђакона Стефана са мучењем и страдањем српског народа приликом стварања Републике Српске.

Потом је омладина из Дворова испред храма Светог великомученика Прокопија извела величанствену кореографију са бакљама и ватрометом.

У сали светосавског дома уприличен је краћи културно-умјетнички програм уз пројекцију филма „Звона Нотр дама“.

У склопу програма наступио је и црквени хор „Свети краљ Владислав“ са неколико пригодних композиција и народни гуслари.

БАДЊИ ДАН РОЂЕЊЕ ХРИСТОВО БОЖИЋ СВЕТИ СТЕФАН ДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ ДВОРОВИ