СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ДУГА ЊИВА

У манастиру посвећеном светом пророку Илији на Дугој Њиви, код Модриче, данас је обиљежено 28 година од пробоја Коридора живота, најважније и најхуманије битке у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.

Свету архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г.Г. Фотије уз саслужење свештеника: протојереја-ставрофора Јове Лакића, архијерејског намјесника модричко-градачачког; протојерејâ-ставрофорâ Јадранка Стојановића, Мирка Јокића, Жељка Матића, протонамјесникâ Слађана Савића и Николе Горановића, те протођакона Саше Милошевића.

У току малог входа Преосвећени Епископ Фотије рукопроизвео је настојатеља манастира, јеромонаха Павла (Тицу) у чин игумана.

По заамвоној молитви је извршен обред ломљења славског колача, након чега је услиједила бесједе Преосвештеног Епископа Фотија. Његово Преосвештенство Г.Фотије је честитао Игуману Павлу, на примању чина, као и кумовима данашњег славља на њиховом труду.

Кумови овогодишњег славља су били Крста Жарковић, некадашњи командант посебних јединица милиције Републике Српске и учесник Пробоја Коридора; и Миро Шикарац, командант Одреда вукова са Вучијака у пробоју коридора.

Након бесједе, услиједио је парастос за све који су у акцији Коридор дали свој живот. Цвијеће на споменик погинулим борцима, положили су српски члан Предсједништва БиХ, делегације Владе и Народне скупштине, представници сусједних општина и градова, те бројне делегације удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата.

И ове године организован је марш у дужини од 12 километара, у спомен на 12 бањалучких звјездица. Традиција је тако одржана, иако је сама церемонија обиљежавања ове године била нешто скромнија, због епидемиолошких мјера које су на снази.

Након поменуте манифестације услиједила је трпеза љубави.

Повезана вијест: "КОРИДОР ЖИВОТА" - ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЛУЖИО ПАРАСТОС

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА МАНАСТИР ДУГА ЊИВА ИГУМАН ПАВЛЕ ПРОБОЈ КОРИДОРА КОРИДОР ЖИВОТА ТРЕБАВА МИЛОРАД ДОДИК