ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ОБРЕЗУЈМО СРЦА СВОЈА ОД ГРЕХА

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ГОРЊЕМ ЦРЊЕЛОВУ

На православну Нову годину, када наша света Црква прославља Обрезање Господње и врши молитвени помен на светог Василија Великог, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Горњем Црњелову.

Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереј-ставрофор Љубомир Ђокић, протонамјесници Радиша Јокић и Слободан Мићић и јереј Дражен Ракић, те протођакон Славољуб Милошевић.

Током свете Литургије, Епископ Фотије је надлежног парохијског свештеника, протонамјесника Радмила Радовића, рукопроизвео у чин протојереја, као и протонамјеснике Слободана Мићића, парохијског свештеника у Доњем Црњелову, а исто тако и Васу Поповића, свештеника војног душебрижништва при Оружаним снагама БиХ.

Преосвећени Владика Фотије је у својој надахнутој бесједи поучио сабрани народ Божији, а потом је окупљену дјечицу, поводом данашњег празника, даривао поклон пакетићима.

Данас празнујемо Обрезање Господње. У осми дан Господ Христос, као што је био тада био обичај код јеврејске деце, би донешен у Јерусалимски храм ради обрезања. Тим чином, Господ је испунио старозаветне законе, које је сам дао преко Мојсија и других пророка. И, показао је да је реалан човек чиме је потврдио и реалност Рођења кад је Бог постао човек и узео на себе људско тело које је могло и било је обрезано. Тако и ми исто, обрезујмо срце своје од греха да би живели богоугодним животом.

Истовремено празник Обрезања Господњег наговештава Крст Христов, али и крст наш. Сви смо распети у својим невољама, као појединци и као народ што кроз историју носимо до данас. Али, силе Васкрсења су јаче и оне нас укрепљују.

На крају свете Литургије смо читали молитву за благослов нове календарске године, да нам Бог благослови годишњи круг и подари изобиље Својих дарова, божанских и земаљских. Све нам је то потребно у животу и све нам је то дар од Бога. Зато будимо благодарни Богу на свему и узвратимо даровима љубави, милостиње, молитве и поста – истакао је у својој бесједи Епископ Фотије.

Након литургијског сабрања у храму, обављен је чин освећења парохијског дома, чија је генерална обнова извршена током претходне године.

Овом приликом је Преосвећени Владика посјетио и Семберско етно домаћинство, које се гради у порти храма, и изразио је задовољство због реализације једног оваквог пројекта од стране Кола српских сестара из Црњелова.

ОБРЕЗАЊЕ ГОСПОДЊЕ ГОРЊЕ ЦРЊЕЛОВО