СЛАВА ХРАМА УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ГРЧИЦИ

У најстаријем храму у Брчком, посвећеном Успењу Пресвете Богородице, светом Литургијом коју је служио протојереј-ставрофор Драган Јездић, парох ражљевачки са протођаконом Кристијаном Ђокићем, прослављена је крсна слава храма.

Уз присуство мноштва народа протојереј-ставрофор Стокан Ћирковић обавио је избор кума за наредну годину за шта се јавио господин Недељко Сићановић из Грчице.

Послије Литије око храма обављено је резање славског колача са кумом овогодишње славе господином Бранко Пудићем из Грбавице.

Архијерејски намјесник брчански, протојереј-ставрофор Драган Ћирковић свима је честитао храмовну славу и захвалио што су одвојили времена и учествовали у литургијском слављу.

Храм у Грчици је подигао брчански трговац Јово Хаџи Танасковић на мјесту гдје је некада било старо православно гробље. Изнад улазних врата сачуван је натпис: ''Овај свети храм Успења Пресвете Богородице подижем 1932. године за спомен помрлих родитеља."

Током Другог свјетског рата храм су запалили Нијемци и усташе 1941. године, а онда још једном усташе 1943. године. Храм никада није био срушен, јер је служио као оријентир на војним топографским картама. Након рата претворен је 1947. године у складиште боја и лакова за потребе фабрике намјештаја. Комунистичке власти су национализовале 12000 m² земљишта и сам храм.

Након завршетка посљедњег Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) супервизор Хенри Кларк, представник међународне заједнице у Брчко дистрикту, изузео је 4000 m² земљишта из приватизације и вратио Црквеној општини на кориштење, али званична процедура о повратку власништва над одузетом земљом још није завршена.

Храм је генерално обновљен од 2003. до 2006. године.

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА ХРАМОВНА СЛАВА БРЧКО ГРЧИЦА