ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ПРОСЛАВЉЕНО У ДЕРВЕНТСКОМ НОВОМ НАСЕЉУ

Припреме за храмовну славу трају већ неко вријеме, а први одушак и предокус славља осјећао се већ у недјељу уочи Преображења.

Осјећај је као да се литургијско сабрање продужило на празнично Вечерње са петохљебницом, којим је началствовао протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, архијерејски намјесник дервентски уз саслуживање протојереја-ставрофора Далибора Ђекића и протојереја Зорана Станића. Након службе услједило је кратко дружење окупљених вјерника.

И ово године спремање трпезе је препуштено парохијанкама које су биле у могућности да у својим домовима одвоје дио намирница за славску трпезу. Специјалитети су пристизали од раних јутарњих сати, па су на сам празник опет жене биле те које прве стижу и објављују радост.

Литургујско сабрање почело је у девет часова, а служили су: протојереји - Јован Максимовић,  Драган Максимовић, Зоран Станић и Бојан Митрић, протонамјесеници Алекса Куђељић и Синиша Максимовић, те јереј Данијел Николић.

Нарочито надахнуто проповједао је отац Јован, парох козлучки, прво поучивши о значају и смислу празника, затим упућујћи присутне на кључне моменте јеванђељске приче о догађају Преображења и позивајући их да и сами открију радост сусрета са Господом и пребивања у његовој близини.

Славски колач и кољиво припремили су кумови: Раденко и Јелена Пашалић.

Литијски опход завршен је освећењем грожђа, што је скоро у једнакој мјери обрадовало и малишане, али и оне нешто старије.

Умјетнички програм је водила госпођа Далиборка Малешевић, а највише интересовања је привукао наступ пјевачке групе СКУД-а ''Дервента''.

Славско окупљање је завршено трпезом љубави, на којој су били заступљени зачини из Крајине, Херцеговине и Посавине, будући да се Новом Насељу обичаји и традиција старог краја брижно чувају.

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ХРАМОВНА СЛАВА ДЕРВЕНТА ДЕРВЕНТА НОВО НАСЕЉЕ