Светопантелејмонски сабор у Гаревцу (Модрича)

Дана, 9. августа/27. јула 2018. године, када наша Православна Црква прославља успомену на Светог великомученика Пантелејмона, у храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу у 9:00 сати служена је Света Литургија.

Светом Литургијом началствовао је протонамјесник Бојан Лазић, свештеник из Црквине, уз саслужење протонамјесника Недељка Горановића, свештеника из Гаревца и јереја Небојше Товирца, свештеник из Крушковог Поља.

Након Свете Литургије, бираним и надахнутим ријечима обратио се народу отац Бојан, говорећи о страдањима за вјеру у Христа Спаситеља, гдје се истакао и Свети великомученик Пантелејмон.

Послије бесједе обављен је трократни опход око храма, а затим је освећен и преломљен крсни хљеб који су кумови данашњег дана припремили. На крају овог светог Богослужења народ је пришао да прими нафору, а после је услиједило богато послужење које је кум Чедо Чупељић припремио са својом породицом за све вјернике. Кум Чедо је предао једну четвртину крсног хљеба попадији Радојки Горановић која се јавила да са својом породицом буде кума за идућу годину.

Истог дана, увече, настављено је молитвено саборовање у храму Свете Петке Параскеве служењем вечерње службе. Вечерњом службом началствовао је протојереј-ставрофор Раденко Тодоровић, свештеник из Великобуковичких Лужана, уз саслужење протонамјесника Дарка Вукомановића, свештеника из Винске, јереја Немање Протића, свештеника из Младиковине и ђакона Николаја Тодоровића.

После вечерње службе прочитана је молитва Светом великомученику Пантелејмону, а после молитве протојереј-ставрофор Милорад Бајбић, пензионисани свештеник из Подновља, обратио се дивном бесједом вјерном народу говорећи о животу, чудима и значају Светог великомученика Пантелејмона за нас и наше спасење.

Након бесједе надлежни свештеник Никола Горановић захвалио се браћи свештеницима што су дошли да узму молитвено учешће заједно са вјерним народом парохија гаревачких. На крају вјерници су прилазили да цјеливају икону данашњег празника, коју је отац Недељко Горановић донио из манастира Светог Пантелејмона са Свете Горе, а отац Немања све их је помазао освећеним уљем.

Вјерници су се задржали код храма уз изворну музику и пјесму коју су организовали чланови Светосавске омладинске заједнице Гаревац-Ново насеље, а за свештенослужитеље уприличено је послужење.

На крају заблагодаримо Господу на овако лијепом молитвеном сабрању и да нам Господ, молитвама Светог великомученика Пантелејмона, подари прије свега оно што је потребно за спасење, а остало ће нам се додати као што је Господ Исус Христос рекао: Иштите најприје Царства Небеског и све остало ће вам се додати. Амин.

протонамјесник Никола Горановић