Концерт Николе и Бојане Пековић и ансамбла ''Косовски Божури'' у Горњем Забрђу (ВИДЕО)

У оквиру свечаности Светоилински дани у Горњем Забрђу, која се пету годину одржава поводом прослављања славе храма у Горњем Забрђу, у уторак, 31. јула одржан је концерт музичара Николе и Бојане Пековић и Александра Јаковљевића, те ансамбла ''Косовски божури''. Као и претходних година обиљежавање Светоилинских дана у Горњем Забрђу отпочело је акатистом Светом пророку Илији, а затим је у порти храма одржан концерт.

Концерт, којем је присуствовало око 400 посјетилаца, отпочео је химном Богородици, ''Достојно јест'' (мелос Григорија Протопсалта, 1. гласа), коју је отпјевао хор ''Теодул'' из Горњег Забрђа. Услиједила је поздравна бесједа пароха Горњозабрђског, јереја Срђана Васиљевића, те Архијерејског намјесника угљевичко-јањског, протојереја-ставрофора Драгана Пејчића, који је у својству изасланика Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија поздравио присутне и пренио благослов Преосвећеног Владике свима окупљенима.

Након обраћања оца Драгана и отпјеване пјесме о Светом кнезу Лазару од стране хора ''Теодул'', на позорницу су изашли побједници треће сезоне шоу програма ''Jа имам таленат'', Никола и Бојана Пековић, са чланом групе ''Музичка породица'' (коју су они основали), виолончелистом Александром Јаковљевићем.  Брат и сестра, Никола и Бојана, који су успјели да споје звук хармонике и гусала стварајући музику којом приближавају текстове епских и духовних пјесама широкој публици, одушевили су многобројну публику, а нумерама ''Свети Сава'' и ''Мајка и син'' уз дубоку емоцију и раскошни вокал гусларке Бојане Пековић код многих су изазвали сузе у очима.

Након групе ''Музичка породица'', услиједио је наступ ансамбла ''Косовски божури'' и глумице Иване Жигон. Пјевањем и рецитовањем пјесама о Косову и Метохији, чланови групе су подсјетили да морамо наставити да идемо путем вјере и завјета косовских јунака. Концерт је завршен, пјесмом ''Видовдан'', коју су заједно отпјевали ''Косовски божури'' и Бојана Пековић, силном емоцијом, за коју су били награђени громогласним аплаузом.

Треба додати, да је Светосавска омладинска заједница из Горњег Забрђа, која је уз Црквену општину Горње Забрђе организатор свечаности, неколико седмица прије концерта покренула акцију прикупљања новчане помоћи за материјално најугроженије на Косову и Метохији, те је и поменуте вечери била постављена кутија у коју су сви, који су жељели и били у могућности да помогну остављали своје новчане прилоге. Сакупљени новац чланови СОЗ-а су предали члановима групе ''Косовски божури'' да они подијеле нашој браћи и сестрама на Косову и Метохији, као израз братске љубави и састрадавања.

Светосавска омладинска заједница се, овим путем, још једном захваљује свима на доласку и љубави, а посебно светосавцима из Братунца, којих је око тридесетак дошло дате вечери у Горње Забрђе.

Драгослав Јовић
СОЗ Горње Забрђе