Теслић: Слава Цркве Светог пророка Илије

Сва је украшена кћи царева изнутра,
хаљина јој је златом искићена (Пс.45:13).

Благодарећи Господу који народ свој  сабира у једно ријечима и дјелом, молитвом и вјером, празник Светог пророка Илије свечано је прослављен у Теслићу.

Илиндански сабор је празник који традиционално окупља мноштво вјерника теслићкога краја у својој светој Цркви, Дому Божијем који се молитвама и прилозима народа Божијег облачи у ново рухо чекајући небо ново и земљу нову (Откр. 21:1).

Подсјећања ради, Црква Светог пророка Илије датира из 1925. године када је освештана благословом тадашњег Митрополита бањалучко-бихаћког Господина Василија (Поповића). У својој страдалној историји,  генерално је обновљена у периоду од 1975-1977. године.  Јарам историје који је са собом носио пролазност  захтјевао је  нове подвиге: нову обнову ове светиње. Након обнове звоника 2013. године, приступило се комплетној реконструкцији унутрашњег и вањског дјела Цркве. Обнова је текла у три фазе, а најпре су  обновљени зидови, кров и патос, уз изградњу тријемова на главним улазним и сјеверним вратима.

У новом Љету Господњем  заједно са вјерним народом успјели смо да поставимо величанствени иконостас и два трона - Христов и Богородичин, који су рукотворине господина Драгана Марунића из Београда.

Истински се радујући у Господу (Фил. 3:1) желимо да ово богоугодно дјело свима буде на спасење како би нас благодат Светога Духа  увијек сабирала у овој светињи која благосиља име Господње од сада и до вијека.

Протојереј-ставрофор Чедо Готовац

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ХРАМОВНА СЛАВА ТЕСЛИЋ