Храмовна слава цркве у Јабланици

На празник Светога великомученика Прокопија, поводом двадесетогодишњице од освећења цркве и крсне славе исте, служена је Света Литургија у селу Јабланица, општина Лопаре.

Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Стево Јовић, архијерејски намјесник тузлански, уз саслужење протојереја-ставрофора Миленка Стевановића и протојереја-ставрофора Драгомира Лазаревића, пароха ове парохије.

Након Свете Литургије услиједила је Литија око светога храма, као и парастос страдалима у Одбрамбено-отаџбинском рату 1992-1995. године.

По повратку из Литије свештенство је са овогодишњим кумом Остојом Јовићем и његовом породицом преломило славски колач, након чега је услиједила трпеза љубави у дворишту храма.

Богатство данашње Литургије огледа се и у бесједничким ријечима протојереја-ставрофора Миленка Стевановића, ријечима које су теоретски једноставне, а практично веома тешке: "Овдје смо се окупили јер желимо да слиједимо Христа. Шта би то требало да значи? Најпростије речено, то значи да испуњавамо Његове заповијести и да чинимо добра дјела, а простије од најпростијег - да будемо људи!"

Горан Лукић, вјероучитељ

СВЕТИ ПРОКОПИЈЕ ХРАМОВНА СЛАВА ПРЕСЛАВА ЈАБЛАНИЦА МАЧКОВАЦ