КРСНА СЛАВА EПАРХИЈЕ ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКЕ ПРОСЛАВЉЕНА У ДЕРВЕНТИ

У петак Светле седмице празнујемо обновљење храма Пресвете Валдичице наше Богородице, званог Живоносни Извор.

Захватајте болесни исцељење, јер га Пречиста излива као сладост истине из светог извора..
Хитајте овом извору сви који здравља тражите, јер Богоневеста и Дјева живи украј ове воде.

(Цветни триод)

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Храм Успења Пресвете Богородице и свештенство Архијерејског намјесништва дервентског било је домаћин крсне славе Eпархије зворничко-тузланске – празника Живоносни Источник.

Тим поводом Преосвећена господа епископи зворничко-тузлански Фотије, горњокарловачки Герасим и осечкопољски и барањски Херувим служили су Свету архијерејску Литургију, уз молитвено присуство бројних вјерника и више од 200 свештеника из Епархије зворничко-тузланске.

Како би све било торжествено побринуо се и Византијски хор свети Роман Мелод из Брчког, предвођен протом Александром, који је био задужен за богоугодно појање у току Литургије.

Епископ Фотије је у својој бесједи истакао да je велико задовољство данас бити у Дервенти и подијелити васкршњу радост са вјерницима.

Прво желим да се захвалим владикама Герасиму и Херувиму који су данас заједно са нама на епархијској слави у спомен великога и дивнога празника Источни петак – Живоносни Источник. Празник посвећен чудотворном извору Пресвете Богородице на којем су се многи људи исцелили од разних болести, рекао је Преосвећни владика Фотије на почетку своје бесједе.

Владика је посебно нагласио потребу описану у данашњем прочитаном јеванђелском одељку да не будемо трговци у храму, него да будемо пастири народа Божијег и да носимо тежак крст тренутка у коме живимо. Наше Косово је распето. Православни народ страда у Украјини. Прогоне свештенство монаштво највеће светиње тамо, Кијево-Печерске лавре. Како све то да носимо? Једини начин је да се ослободимо старога човека и у нас се усели Христос благодаћу Духа Светога. Падаћемо и тада, али ћемо и устајати.

Морало је проћи 18 година да би Дервента поново била домаћин прославе славе Епархије, што свједочи о каквом се значајном догађају ради, нагласио је градоначелник Милорад Симић.

– Томе у прилог говори и посјета тројице епископа и око 200 свештеника који ће понијети лијепе моменте из Дервенте. Ја сам данас испуњен јер је из Дервенте послана лијепа порука православним вјерницима, нагласио је Симић.

Поред градоначелника Милорада Симића, прослави крсне славе је присуствовао предсједник Скупштине града Дервента Мирко Земуновић, те представници друштвено-политичког живота из регије Посавина.

КРСНА СЛАВА ЖИВОНОСНИ ИСТОЧНИК ДЕРВЕНТА ЕПИСКОП ХЕРУВИМ ЕПИСКОП ГЕРАСИМ ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЛОРАД СИМИЋ