ПРЕМИЈЕРУ ВИШКОВИЋУ УРУЧЕН ОРДЕН СВ. КРАЉА ДРАГУТИНА

Предсједнику Владе Републике Српске Радовану Вишковићу данас је уручен Орден Светог краља Драгутина-преподобног Теоктиста за оданост својој цркви и несебичну хришћанску љубав, труд и жртву приликом обнове Храма светог преподобног мученика ђакона Авакума у Дрињачи код Зворника.

Вишковићу је орден уручио Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије на крсној слави овог храма.
Фото: Епархија зворничко-тузланска
Вишковић је по преузимању ордена рекао СРНИ да је част сваког човјека, па и предсједника Владе, да у свом мјесту, у својој регији, прими овако високо признање на овако велики празник, јер храм прославља крсну славу светог преподобног ђакона Авакума.

- Епископ Фотије и људи који раде и залажу се у светој Цркви за оно што је више него важно за опстанак и останак православног народа на овим просторима, су оцијенили да заслужујем ово признање за оно што сам чинио у протеклом периоду као предсједник Владе Републике Српске - навео је Вишковић.

Истичући да је са Српском Православном Црквом  од рођења и да је од својих родитеља, који су исто тако били посвећени цркви и вјери, наслиједио из куће и породице све што је Богом добро дато, Вишковић је рекао да признање није због тога што је предсједник Владе, већ зато што је са светом црквом од када се родио.

"Право да кажем, импонује сваком човјеку, па и мени, да Црква препозна наше напоре, труд и залагања, као што је епископ Фотије рекао шта сви заједно треба да радимо - Црква свој дио посла, институције Републике Српске свој, како бисмо заједно штитили наш народ да опстане и остане на овим просторима", нагласио је Вишковић.

Он је исказао велику захвалност епископу Фотију, свештенику ове цркве Марку Данојловићу и свим људима који су оцијенили да треба да добије ово значајно признање од СПЦ.

Данас су додијељене и архијерејске грамате особама које су такође помогале обнову храма, парохијског дома и црквене порте.
Епископ Фотије служио је данас, уз саслужење свештенства, Свету архијерејску литургију, након које је са Вишковићем, свештенством и вјерницима, обавио ломљење крсног колача.

Владика Фотије служио је и парастос погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату и жртвама усташког злочина Другог свјетског рата а затим освештао обновљени парохијски дом.

Епископ Фотије је позвао вјерни народ да чува и сачува своју цркву и историју на овим просторима, на којима вијековима живи српски народ, од времена Немањића и Светог Саве.

- Окупљајмо се и чувајмо наше светиње гдје год живи српски народ, и на Косову и Метохији, Црној Гори, Републици Српској и матици Србији - поручио је владика Фотије.

Његовом Преосвештенству су саслуживали: протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички; протојереј Јован Максимови, парох зворнички; протојереј Драган Негић, парох челопечки; протонамјесник Младен Пантић, парох трњачко-међашки и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

Крсној слави цркве присуствовао је и замјеник градоначелника Зворника Бојан Ивановић.

СВЕТИ ЂАКОН АВАКУМ ХРАМОВНА СЛАВА ДРИЊАЧА ОРДЕН ПРЕМИЈЕР ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ РАДОВАН ВИШКОВИЋ