Епископ Фотије: ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКО СЛАВЉЕ НА НЕБЕСИМА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На празник светог архангела Михаила богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански господин Фотије поводом 85 година од освећења храма на Старом гробљу у Бијељини.

Године 1937. за само четири мјесеца, од Петровдана до Аранђеловдана, овај храм је изграђен, а све радове је финансирао г. Илија Ранкић, ктитор храма, коме је данас служен и помен.

Започињући своју данашњу бесједу Епископ Фотије је рекао да кад дођемо на неко место где је много људи сахрањено, као данас што смо у Храму светог архиђакона Стефана на Старом гробљу у Бијељини, потребно је говорити о животу и смрти управо да би се сећали највеће тајне – смрти и васкрсења. И даље наставио питањем:

Да ли са гробом завршава човеков живот и постојање? То је питање којим се многи баве од кад је света и века тражећи одговор на њега. А црква већ 2000 хиљаде година победоносно сведочи да је Господ Исус Христос васкрсао из мртвих. Својим страдањем на Голготи је победио смрт, нашег највећег непријатеља. Центар наше вере је вера у Васкрсење Христово а преко те вере и вера у свеопште и наше лично васкрсење, по речима апостола Павла – ' јер као што у Адаму сви умиру, тако ће и у Христу сви оживјети'. (1.Кор. 15;22)

Говорећи о данашњем празнику, светом архангелу Михаилу, начелнику бестелесних сила, највећем небеском војсковођи, Преосвећени владика Фотије је истакао да се ми људи се стално крећемо између две реалности, материјалног и духовног света. Света овоземљског и света небеског. Али битно је да када говоримо о духовном свету, морамо имати на уму постојање два света - ангелски и демонски свет. Данас људи немају скоро никакву представу о демонском свету. Западна цивилизација је потпуно одбацила духовне критеријуме и прогласила то илузијом, окренувши се потпуном рационализму. Само оно што је доказиво експериментом, то постоји по њиховом виђењу света. А чули смо из данашњег јеванђелског читања да се таквим рационалним људима не откривају тајне Божије. Тајне се откривају безазленим и онима који имају чисто срце. Врлинским и светим људима Бог открива велике тајне, закључио је владика Фотије.

Преосвећеном епископ су данас саслуживали протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протонамјесник Васо Поповић, служашчи свештеник у Манастиру свете Петке у Бијељини и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

Након свете Литургије, владика Фотије је одликовао домаћина, јереја Немању Ерака достојанством протонамјесника за труд и предан рад на њиви Господњој.

Литургији су молитвено присуствовали и др Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине; г. Богдан Тадић, начелник Одјељења за стамбено-комуналне послове као и г. Данијел Перић, одборник у Скупштини града Бијељине.

У наставку је уприличена трпеза љубави за све присутне као продужетак молитвеног сабрања.

СВЕТИ АРХАНГЕЛ МИХАИЛО БИЈЕЉИНА ГРОБЉЕ ПУЧИЛЕ ЈУБИЛЕЈ ЧИН ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ