ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРЕДВОДИО ПРОСЛАВУ ПЕДЕСЕТНИЦЕ У ТЕСЛИЋУ

Епископ Фотије: БУДИМО НАРОД СВИХ СВЕТИХ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је на празник Силаска Светог Духа на апостоле Свету архијерејску литургију у храму Пресвете Тројице у Теслићу.
Фото: Епархија зворничко-тузланска
Када је Господ сишавши помешао језике,
делио је народе,
а када је делио огњене језике, с
ве је позвао у јединство и
да сложно славимо Најсветијег Духа.
Кондак Педесетнице

У недјељу Педесетнице 12. јуна 2022. године, теслићки храм посвећен Пресветој Тројици прославио је своју крсну славу – Силазак Светог Духа на апостоле.

Сабрани једнодушно на окупу и испуњени Духом Светим на челу са Епископом Фотијем, призивајући име Господње, сви заједно смо се учврстили у вјери Духом Светим  и ријечима: Господа непрестано гледах пред собом, јер ми је с десне стране, да се не поколебам (Пс.16:8).

Првопастиру наше епархије саслуживали су: протојереји-ставрофори Мирко Николић, архијерејски намјесник добојски; Недељко Анђелић, Вукан Субић и Маринко Јокић, пароси теслићки, као и протођакон  Немања Спасојевић и ђакон Александар Митровић.

Благољепије и свечаност овог светог дана, својим пјевањем и хваљењем имена Господњег, уљепшао је пјевнички хор нашега храма.

У својој бесједи Епископ Фотије је нагласио значај данашњег празника, рекавши да је на овај дан Господ Христос даровао Цркви Духа Светога и учинио да обични рибари постану проповједници ријечи Божије по цијелој васељени.

Педесетница је, по ријечима Епископа непрестано присуство благодати Духа Светога у Цркви, на свакој молитви па чак и на ''обичном'' благослову који добијемо.

У наставку владика је рекао да смо и ми Срби, као народ, позвани да постанемо сапутници и свједоци догађаја Педесетнице која се десила у Јерусалиму.

Преосвећени владика Фотије је такође позвао све да пратимо пут Светог Саве, Светог кнеза Лазара, Светог Василија Острошкога,Светог Петра Цетињскога, Светог владике Николаја и свих светих мученика који су у свом животу живјели личну Педесетницу, јер је Дух Свети живио у њима и упућивао народ путем спасења. Сви треба да будемо народ Цркве Христове и Новомученика зворничко-тузланских, људи који су пострадали за Крст часни и вјеру православну.

Граматом захвалности, Епископ Фотије је одликовао дугогодишњег вјероучитеља господина Милоша Симића из Теслића за ревност и љубав показану према Цркви, посвједочену својим животом и ријечју за Бога живога.

Послије Свете Литургије формирана је традиционална и величанствена литија, учињен је крсни ход улицама Теслића.

По повратку литије, испред храма су освјештани приноси вјерника и преломљен славски колач са кумом Момиром Слијепчевићем и његовом породицом. Кумство и благослов за наредну годину преузео је господин Душан Кузмановић, а славска радост је настављена уз трпезу љубави.

Данашњем светом сабрању је молитвено присуствовао и начелник Општине Теслић г. Милан Миличевић.

Гледајући Свјетлост истиниту и примајући Духа Небескога, благодарни Господу за све приносимо му ријечи хвале:  … Господе Исусе Христе Боже наш … Крмани животом мојим Ти што целокупном творевином управљаш речју и неизмерном силом мудрости, Ти тихо пристаниште витланих буром, и кажи ми пут којим да идем; дух мудрости твоје подај мислим мојим; дух разума дај безумљу моме;  духом страха твога осени дела моја, и дух прави обнови у мени, и духом царственим утврди клизавост ума мога, да се, сваки дан упућиван Духом Твојим благим на корисно, удостојим творити заповести твоје и увек имати на уму твој славни долазак и суд над делима нашим (Друга молитва која се чита на вечерњем Свете Педесетнице).

ђакон Александар Митровић

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ПЕДЕСЕТНИЦА ХРАМОВНА СЛАВА ТЕСЛИЋ ЛИТИЈА НАЧЕЛНИК МИЛАН МИЛИЧЕВИЋ