Епископ Фотије: ПУТ КРСТА ЈЕ ПУТ СПАСЕЊА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
„Узалуд гроб чуваш, стражо:
гробница неће задржати Живот Самобитни.“

На свету и Велику Суботу када се сјећамо погребења Господа нашег Исуса Христа и Његов силазак у ад, којим је људски род, избављен од погибељи и прешао у вјечни живот, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у храму Светог Пантелејмона у бијељинском насељу Крушик.

Све дане надвисује света и велика Четрдесетница, али изнад свете Четрдесетнице је света и Страсна седмица. Изнад саме велике седмице је ова Велика и света субота. Ову седмицу не зовемо Великом зато што су њени дани или часови изнад осталих, но зато што су у тој седмици учињена велика и натприродна чуда и изванредна дјела нашег Спаситеља, а нарочито на данашњи дан. Као што је приликом првог стварања свијета Бог најприје саздао све твари и најпосле, шестог дана, створио најдивнију, човјека, а онда, седмог дана, починуо од свих својих дјела, осветио тај дан и назвао га суботом, што значи починак, тако је и приликом стварања умног поретка најприје дивно завршио све (дјело искупљења), затим шестог дана (у петак) поново створио смртног човјека и обновио га живоносним крстом и смрћу, а онда, на данашњи, опет седми дан, Господ је отпочинуо савршеним починком од дјела тако што је починуо животу прирођеним и спаситељским сном.

Дочекавши свог епископа, свештенство је са вјерним народом парохија Храма светог Пантелејмона, ушло у свети храм, цјеливало плаштаницу, која и данас стоји положена на гроб, чиме је већ отпочело богослужење.

Преосвећеном епископу Фотију су саслуживали: протојереј-ставрофор Драган Илић, старјешина храма; протојереји Синиша Шаренац, Григорије Врачевић и Радиша Јокић, из истог храма, као и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

Владика Фотије се на крају Свете Литургије обратио вјерном народу и поучио нас ријечима: Ево ових дана, великих дана, страшних дана, када смо отпразновали Велики Петак, један страшни дан, нешто што у потпуности уздрмава људску природу - кад је Бог био распет на крсту, Син Божији распет на крсту који је сâмо добро и добро чинио у своме животу свим људима, свим народима и сваком Божијем створењу. Међутим, ми људи смо узвратили на тај начин што је био распет на крсту. То је та људска димензија тог чудесног и пречудесног догађаја. Друга димензија је да је Господ Христос изабрао тај пут крста и васкрсења као пут спасења да и нама покаже да тим путем требамо ићи да би задобили живот вјечни - оно што нам је Бог припремио од постанка века и света.

Светој архијерејској литургији су молитвено присуствовали и градоначелник Бијељине, г. Љубиша Петровић; предсједник Скупштине града г. Александар Ђурђевић и начелник Полицијске управе Бијељине г. Стјепан Терзић.

Напослетку Епископ Фотије је подјелио нафору вјерном народу и тиме је завршено ово молитвено сабрање.

​Зоран Лукић

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКА СУБОТА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ