ДУХОВНО ВЕЧЕ У УГЉЕВИКУ: СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА - МАЈКА СВИХ

"Искуство поред моштију Свете Петке за мене је посебно, а осјећам га као благослов читавог мог живота и то сам вечерас подијелио са вјерним народом и свештеницима у Угљевику", рекао је Стефановић.

Протосинђел Клеопа Стефановић у оквиру духовне вечери у Угљевику вјерујућем народу пренио је своје искуство које је примио поред чудотворних моштију Свете преподобне мајке Параскеве.

Духовно вече "Преподобна мајка Параскева - свједочанство и опит чудотворне светитељке" одржано је у Центру за културу "Филип Вишњић" у Угљевику, уз благослов Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија.

О искуству које је примио поред моштију Свете преподобне мајке Параскеве говорио је протосинђел Клеопа, настојатељ Манастира Ваведења Пресвете Богородице у Сремским Карловцима и професор Карловачке богословије који је био дугогодишњи чувар моштију Свете Петке у Румунији.

Он је нагласио да је Света мајка Параскева - мајка свих која прима свакога на свој начин, као своје рођено дијете.

"Колико људи дође моштима Свете мајке Параскеве, болесних, тужних, несрећних који су доживјели у животу неки пад, а она за свакога има утјеху и то је највеће богатство које човјек може да има", рекао је Стефановић и помолио се за сав вјерни народ у Републици Српској, којем је пожелио много снаге, радости и благослова Божијег.

Ђакон у угљевичком Храму Свете Петке Параскеве Немања Марковић навео је да је предавање искуство протосинђела Клеопе Стефановића о заштитници угљевичког храма и општине.

"Велика нам је радост што смо послушали предавање протосинђела Клеопе, који је живи свједок чуда и чудотворних моштију Свете Петке", рекао је Марковић.

Протојереј-ставрофор Милан Топић напоменуо је да је ово предавање један од бројних догађаја који ће бити одржани током Божићног поста у општини Угљевик.

"Већ 23. децембра предавање ће одржати ректор Карловачке богословије Јован Милановић, а биће приказан и филм о човјеку Божијем Светом Нектарију Егинском и документарни филм о чудима Светог Василија Острошког", најавио је Топић.

Директор угљевичког Центра за културу Предраг Вујевић рекао је да је као резултат сарадње са Српском православном црквом одржано предавање посвећено Светој Петки.

"У оквиру наше понуде у развоју културно-историјског туризма, као и вјерског туризма, планирамо да остваримо интензивнију сарадњу јер се на подручју наше општине налази један од најстаријих храмова посвећен Светом пророку Илији у Горњем Забрђу, који постоји дуже од једног вијека. У Угљевику имамо и Манастир Александра Невског, који је једини храм у БиХ и Републици Српској кога су сазидали руски војници који су боравили у мировној мисији након одбрамбено-отаџбинског рата", рекао је Вујевић.

Духовној вечери је, заједно са бројним Угљевичанима, присуствовао и начелник општине Угљевик Василије Перић, који је захвалио Епархији зворничко-тузланској и Црквеној општини Угљевик за изузетну сарадњу.

Организатори духовне вечери су Црквена општина Угљевик, Коло српских сестара "Света Марија Магдалина", Светосавска омладинска заједница а покровотељи општина Угљевик и  Центар за културу "Филип Вишњић".

Духовно вече су уљепшале чланице новоформирање етно-групе која дјелује при храму Свете Петке Параскеве својим наступом.

​Текст и фото: Младен Василић

ПРЕДАВАЊЕ КЛЕОПА СТЕФАНОВИЋ СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА УГЉЕВИК