УЈЕДИЊЕНИ У ВЈЕРИ: УЗ ЛИТИЈУ У ЈАЊИ ОБИЉЕЖЕН ИЛИНДАН

СЛАВА ХРАМА СВЕТОГ ПРОРОКА ИЛИЈЕ И РУКОПОЛОЖЕЊЕ У ЈАЊИ

Светом архијерејском литургијом коју је служио Епископ зворничко-тузлански г.Фотије, литијом кроз варош и ломљењем славског колача, у МЗ Јања у Бијељини је обиљежен Илиндан, слава цркве и мјесне заједнице.

Ово је 134 година од постојања Храма Светог Илије у Јањи, и обиљежавања славе ове парохије, на којој традиционално учествују, поред парохијана, и бројни гости из других мјеста Семберије и Подриња.

Слави су присуствовали и председник Скупштине града Бијељине, бројни одборници, министар саобраћаја РС, помоћник министра за пољопривреду РС, успјешни привредници из региона.

- Добро је да смо се сакупили у оволиком броју, да смо заједно са Богом на путу спасења. Различите политике и другачија мишљења, нису разлог да не будемо јединствени у вери православној - истакао је владика Фотије пожелевши присутним вјерницима да уз молитве Светом пророку Илији, још дуго славе у миру и слози.

Пантелија Мићић наставио је дугогодишње црквено кумство покојног градоначелника Миће Мићића, а кум Мјесне заједнице, градоначелник Бијељине Љубиша Петровић, нагласио је да је кумство у овим крајевима одувијек било највећа част.

- Молимо се на овом светом мјесту, заједно са свештенством, да нас Свети Илија и даље окупља, и да у здрављу и слози живе и староседеоци и они који су током рата остали без крова над главом, а нови завичај пронашли у Јањи. И поред свих недаћа, народ се није одрекао славе Светог Илије, и од срца им желим, да још дуго славе - поручио је градоначелник Бијељине Љубиша Петровић.

Евхаристијским сабрањем началстоваво је Преосвећени Епископ зворничко-тузлански г.Фотије уз саслужење протојереја-ставрофора Драгана Пејчића, старјешине Саборног храма у Бијељини, протојереја-ставрофора Цвике Мојића, умировљеног свештеника, протонамјесника Дражена Шљокића, пароха јањског, јереја Саве Јовића, пароха модранског, ђаконâ Миленка Крајишника и Немање Спасојевића.

Током Литургије у свештени ђаконски чин рукоположен је теолог Жељко Јефтић вјероучитељ из Брчког.

Прије трпезе љубави, припремљене за све присутне парохијане и госте, пригодном бесједом госте је поздравио протојереј Александар Тешић, аријерејски намјесник угљевичко-јањски и парох јањски. Том приликом, у знак сјећања на данашњи празник, о. Александар је уручио дарове Епископу Фотију и кумовима данашње славе.

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ХРАМОВНА СЛАВА ЈАЊА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА РУКОПОЛОЖЕЊЕ ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ