УГЉЕВИК: ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ МАНАСТИРУ ОСТРОГ И ДРУГИМ СВЕТИЊАМА

Са благословом Његовог Преосвештенства Господина Фотија, Епископа зворничко-тузланског, парохија угљевичка организовала је поклоничко путовање у манастир Острог и друге светиње Црне Горе и Херцеговине.

У раним јутарњим часовима 25.јуна 2021.године, кренули смо испред парохијског храма Свете Петке Параскеве у Угљевику.

Први манастир који смо посјетили је Манастир Добрићево на билећком језеру. Љубазна игуманија Текла поздравила је ходочаснике, захваила за посјету и испричала укратко историјат манастира.

У Манастиру Завала дочекао нас је љубазни јеромонах Марко који нам је испричао историјат овог светог манастира и Аврамовим гостољубљем послужио све ходочаснике.

У родном мјесту Светог Василја Острошког Чудотворца, поклонили смо се у храму посвећеном овом великом светитељу Херцеговине и Српске Цркве а гостопримство указао нам је господин Бошковић који се са сестринством брине о овом светом мјесту. Помен упокојеној Ани Јовановић, мајци Светог Василија служили смо на њеном гробу.

У вечерњим часовима стигли смо на одредиште - Манастир Острог, гдје смо се поклонили светитељу и чудотворцу Светом Василију Острошком. Ноћ смо провели на отвореном платоу у Горњем Острогу. Јутрење са Светом Литургијом почело је у 6:00 часова, началствовао је јеромонах Владимир Палибрк а милост и част да саслужује на светој Литургији имао је и протојереј-ставрофор Милан Топић. Отац Владимир је тог дана прослављао свој имендан, а част да благослови славске дарове и пререже славски колач слављенику припала је проти Милану вођи ходочасника из Угљевика.

Послије причешћа и поклоњења моштима Светог Василија, кренули смо на пут према Никшићу гдје смо посјетили Манастир Светог Луке у Жупи Никшићкој, гдје смо дочекани љубављу вриједних сестара ове светиње.

У храму Успења Пресвете Богородице, при Манастиру Тврдош, дочекао нас је послушник који нам је испричао историјат манастира а потом смо извршили помен и помолили се Богу за покој душе блаженопочившег Епископа Атанасија Јевтића.

Ходочашће смо завршили у Херцеговачкој Грачаници  уживајући у љепоти мјеста и погледа на Град Требиње и његову околину.

На крају, али прије свега, слава Богу и Светом Василију Острошком Чудотворцу за духовну окрепљеност коју смо добили на овом поклоничком путовању.

Протојереј-ставрофор Милан Топић
прив.парох парохије друге угљевичке