ЛИЧНИ СТАВ: ВАСКРС ЈЕ ТЕМЕЉНИ ПРАЗНИК

- Да Христос није васкрсао, као што каже апостол Павле, узалуд би била вјера наша. Васкрс је темељни празник чији се култ у оквиру хришћанства развијао кроз вијекове. Ако вјерујемо да је Христос васкрсао, онда вјерујемо и у своје васкрсење - каже Чечар.

Побједа живота над смрћу

Према његовим ријечима, Исус Христос је проживио 33 године овоземаљског живота, када му је суђено и када је разапет на крсту. Трећи дан је васкрснуо из гроба, од када почиње да се развија цијела јеванђеоска и хришћанска прича.

- Христови ученици, који су били свједоци васкрсења, почели су затим да проносе глас о овом догађају по цијелом свијету. Осим тога, апостоли су крштавали народе у име Оца, Сина и Светог духа, учећи их главној хришћанској истини - да је један човјек успио да побиједи смрт - истиче протођакон Чечар.

Вријеме прије и послије Миланског едикта

У првих 300 година, каже Бојан Чечар, сви празници које је Црква обиљежавала празновани су на једнак начин. Постови нису изгледали као данас, већ су вјерници постили само један дан током којег нису ништа јели и пили. Пјевали су химне и псалме, служена је литургија, након које су се причешћивали.

- То је било вријеме прогона и веома мали број људи је био при Цркви. Касније, након Миланског едикта, када је хришћанство попримило званичне димензије државне религије, односно вјере, граде се храмови, развија се богослужење, као и годишњи циклус црквених празника. Тада је одређен и један дан у току године којим се на посебан начин обиљежава васкрсење Христово. Они који су хтјели да постану хришћани, морали су да прођу својеврсну школу која је трајала двије године и онда би се крштавали на Велику суботу, а причестили би се на Васкрс. Зато на Васкрс и пјевамо ујутро „Ви који сте се у Христа крстили, у Христа сте се и обукли“ - појашњава Чечар.

Света тајна причешћа

Он наглашава да је поента свих празника, па и Васкрса, учествовање у светој тајни причешћа.

- И у 21. вијеку причешће је главни темељ и главни циљ свих наших настојања животних. Христос је рекао: Пијте крв моју и једите тијело моје. Ми сматрамо да се управо моћ божанска која је васкрсла Христово тијело из гроба, нама хришћанима дарује у светој тајни причешћа. Узимајући крв и тијело Христово, ми постајемо причесници, учесници, односно честица тијела Његовог. На тај начин вјерујемо у наше васкрсење из мртвих. Наравно, ту је и пост који служи као једна врста припреме да се на што чистији, што достојнији начин, приближимо светој тајни - каже протођакон Петропавловског храма.

Године искушења

Коментаришући тренутну ситуацију у свијету у вези са вирусом корона, Чечар наводи да је претходна година била пуна искушења и турбулентна за све људе. Због тога, каже, увијек треба да имамо свјетлост Христовог васкрсења испред себе која ће нам дати снагу.

- Никада не знамо колико ћемо бити на овом свијету, то само Бог зна. Зато наша једина брига коју треба да имамо је брига како ћемо да проживимо живот овдје. Што би рекао наш блаженопочивши патријарх Павле, ми не можемо бирати ни вријеме, ни мјесто гдје ћемо се родити, нити од каквих родитеља, ни у каквом економском статусу. Једино што би требало да се питамо јесте да ли ћемо бити људи или нељуди. Велики петак нас подсјећа да не можемо проживјети овоземаљски живот без одређених страдања, болова и патњи, али да на крају ипак долази васкрсење Христово - поручује Чечар.

Васкршња порука

Многи примјери светих отаца кроз историју показују да су у моментима мучења и страдања сви пред очима видјели Христа распетог на крсту.

- Они су се у таквим ситуацијама тјешили свјетлошћу Христовог васкрсења. То нека буде и моја порука, да своје биће покушамо што више утемељити у литургијском начину живота цркве, да редовно долазимо у храм, да се причешћујемо васкрслим тијелом, крвљу Господа нашег, и да живимо Христово васкрсење не само тај један дан у години, него да га сваки дан проживљавамо - истакао је Чечар за наш портал.

Извор: ИнфоБијељина

СВЕТА ЛИТУРГИЈА СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ ЕВХАРИСТИЈА ВАСКРС КОРОНА ВИРУС КОВИД 19 COVID 19 ПАНДЕМИЈА ИНТЕРВЈУ